Kas ir Šengenas informācijas sistēma
Šengenas informācijas sistēma ir starptautiska personu un objektu meklēšanas sistēma, kurā Šengenas zonas valstu tiesībsargājošās iestādes var iekļaut brīdinājuma ziņojumus par savās valstīs meklēšanā esošiem noziedzniekiem, bezvēsts pazudušām personām, trešo valstu pilsoņiem, kuriem ir liegta uzturēšanās Šengenas zonas valstīs, par personām, kurām tiesu iestāžu vajadzībām nepieciešams noskaidrot to faktisko dzīvesvietu, personām un objektiem, kuras izraisa operatīvu interesi, kā arī ziņojumus par nozagtiem, piesavinātiem vai nozagtiem nozaudētiem transportlīdzekļiem un citiem objektiem. Pēc robežkontroles atcelšanas uz Šengenas zonas iekšējām robežām Šengenas informācijas sistēma ir kļuvusi par vienu no būtiskākajiem robežkontroles neesamības kompensējošiem mehānismiem starp dalībvalstīm, lai ierobežotu brīvās kustības veicināto noziedzības un imigrācijas pārrobežu izplatību. Tas tiešā mērā ir saistīts ar Šengenas informācijas sistēmas plašo pieejamību dalībvalstu tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu ikdienas darbā.
Kas lieto Šengenas informācijas sistēmu
Šobrīd Šengenas informācijas sistēmu izmanto 28 Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās Zonas (Islande, Norvēģija, Šveice, un Lihtenšteina) valstu tiesībsargājošās iestādes un kopējais Šengenas informācijas sistēmā iekļauto ziņojumu skaits pārsniedz 40 miljonus.
Kas ir SIRENE Latvijas Nacionālā nodaļa
Lai nodrošinātu informācijas apmaiņu dalībvalstu tiesībsargājošo iestāžu starpā personas vai objekta, par kuru Šengenas informācijas sistēmā ir iekļauts ziņojums, konstatēšanas brīdī, kā arī, lai nodrošinātu meklējamo noziedznieku izsludināšanu starptautiskajās meklēšanas sistēmās (Šengenas informācijas sistēmā un Interpola meklējamo personu datu bāzē), Latvijas tiesībsargājošo iestāžu Šengenas informācijas sistēmā iekļaujamo ziņojumu kvalitāti un tiesisko pamatotību – atbilstību Šengenas acquis prasībām, Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Starptautiskās sadarbības birojā ir izveidota SIRENE Latvijas nacionālā nodaļa. Papildus minētajiem uzdevumiem SIRENE Latvijas nacionālā nodaļa koordinē ārvalstu tiesībsargājošo iestāžu meklēto noziedznieku un bez vēsts pazudušo personu meklēšanas pasākumus Latvijā, kā arī nodrošina ārvalstīs aizturēto personu konvojēšanu atpakaļ uz Latviju. SIRENE Latvijas nacionālā nodaļa ir vienīgā iestāde valstī, kurai ir noteiktas tiesības izskatīt fizisko personu iesniegumus un sniegt atbildes par iesniedzēja datu uzturēšanu Šengenas informācijas sistēmā un SIRENE informācijas sistēmā.
Kādi normatīvie akti regulē Šengenas informācijas sistēmas un SIRENE Latvijas nacionālās nodaļas darbību
Šengenas informācijas sistēmas darbība noteikta Šengenas acquis – normatīvo aktu kopumā, kas regulē personu un preču brīvu kustību un to kontroli. Kopš 1999. gada 1. maija Šengenas acquis tika iestrādāts ES tiesību ietvarā. Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu un ziņojumu iekļaušanas kārtību nosaka Šengenas informācijas sistēmas darbības likums un tam pakārtotie Ministru kabineta 18.09.2007 noteikumi Nr.639
"Kārtība, kādā iekļauj, labo un dzēš ziņojumus Šengenas informācijas sistēmā, kā arī nodrošina papildinformācijas pieejamību SIRENE Latvijas birojam, un kārtība, kādā institūcijas un iestādes apmainās ar papildinformāciju".