Aizvien retāk dzirdam “vodka, spirt, cigareti…”
Turpinot iesākto publikāciju sēriju par noziedzības tendencēm Latvijā, šodien sīkāk apskatīsim jaunākos statistikas datus saistībā ar nelikumīgu akcīzes preču apriti.
2023. gadā Valsts policijā uzsākti 1907 (+616) administratīvā pārkāpuma procesi un 490 (-136) kriminālprocesi par akcīzes preču nelikumīgu apriti. Veikti 1139 (-643) reidi.
Tāpat aizvadītajā gadā atklātas 2 (-1) nelegālās cigarešu ražotnes, 8 (+4) nelegālās alkohola ražotnes un 6 (-3) nelegālās degvielas uzpildes stacijas.
Valsts policija izņēma:
- 23,1 tūkst. litru (- 30,8 tūkst. litru) alkoholisko dzērienu;
- 16,6 milj. (+ 0,87 milj.) cigarešu;
- 1 tonna (- 9,8 tonnas) tabakas;
- 84,1 tūkst. litru (- 121,8 tūkst. litru) naftas produktu;
- 3462 elektroniskās cigaretes (nav salīdzināmu datu) un netiek veikts novērsto zaudējumu aprēķins.
Ko tas nozīmē valstij?
Saistībā ar Valsts policijas izņemtajām akcīzes precēm valstij novērsti zaudējumi:
- par 16 567 014 (+868 717) cigaretēm novērstie zaudējumi – 2 816 392,38 EUR;
- par 23 133,61 (-30 756,19) litriem alkoholisko dzērienu novērstie zaudējumi – 2 037 16 EUR;
- par 84 076,15 (-121 841,85) litriem naftas produktu novērstie zaudējumi – 54 649,50 EUR.
Jo labāk robežsardze strādā pie robežām, jo mazāk darba valsts iekšpusē policijai
Sīkāk pētot akcīzes preču nelegālās aprites preču īpatsvaru ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs, situāciju būtiski ietekmē ekonomiskā situācija (inflācijas kāpums un pirktspējas kritums) un arī likumā “Par akcīzes nodokli” noteiktā nodokļa likmes palielināšana.
Pozitīvu ietekmi ir devušas arī Eiropas Savienības ieviestās sankcijas pret Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku, kā arī izsludināto ārkārtējo situāciju uz Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas valsts robežas, jo ir mazinājusies kravu plūsma un pastiprināta robežkontrole. Attiecīgi ir mazinājušās iespējas ievest nelegālās preces.
2023. gadā ir samazinājusies degvielas kontrabanda no Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas, izmantojot kravas seglu vilcēju degvielas tvertnes.
Valsts policija arī novērojusi, ka noziedzīgu grupējumu dalībniekiem ir labs materiāli tehniskais nodrošinājums, un tie izveido savas legālās biznesa struktūras vai iefiltrējas jau esošajās, tiem ir laba izpratne par tiesībaizsardzības iestāžu metodēm, un tie regulāri izmanto inovatīvus pretpasākumus.
Turpina strauji augt pieprasījums pēc alternatīviem nikotīnu saturošiem izstrādājumiem - elektroniskās cigaretes un nikotīnu saturošie šķidrumi, karsējamā tabaka un beztabakas nikotīnu spilventiņi.
Sabiedrības tolerance pret nelegālu preču apriti joprojām augsta
Policija norāda, ka vērojama sabiedrības iecietība pret attiecīgajām noziedzības izpausmēm, uztverot tās kā peļņas avotu nevis kā noziedzīgas darbības.
Ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ visaktīvāk tiek izmantota Latgales reģiona teritorija, kurā vidējais ienākumu līmenis valstī ir zemāks.
Noziedzīgajos nodarījumos un pārkāpumos iesaistītās personas pārsvarā ir vīrieši vecumā no 30 līdz 60 gadiem, kuri ir bezdarbnieki bez oficiālas peļņas un īpašuma, šķīrušies, latviešu un krievu valodā runājoši, Latvijas Republikas pilsoņi un Latvijas Republikas nepilsoņi, ar vidējo izglītību, iepriekš vairākas reizes saukti pie atbildības par analoģisku noziedzīgu nodarījumu vai pārkāpumu izdarīšanu.