Valsts policijas reģistrētie notikumi trīs mēnešu laikā saistībā ar Krievijas karadarbību Ukrainā kopumā parāda, ka absolūti lielākā daļa Latvijā fiksēto likumpārkāpumu saistīti ar aizliegto Krievijas agresijas simbolu atainošanu vidē vai uz infrastruktūras objektiem – tamlīdzīgi pārkāpumi fiksēti 832 gadījumos. Pārējie fiksētie notikumi ir būtiski mazākā skaitā un lielākoties vērsti pret Ukrainas karogiem vai Ukrainas valstspiederīgo mantu – 37 gadījumos konstatēti nodarījumi saistībā ar Ukrainas karogu zādzībām vai to bojāšanu. Savukārt 16 notikumi fiksēti saistībā ar tīšu miesas bojājumu nodarīšanu Ukrainas valstspiederīgajiem, fiksēti arī atsevišķi gadījumi, kad šīm personām izteikti draudi. Tāpat Valsts policijā reģistrēti likumpārkāpumi, kurus pastrādājuši Ukrainas valstspiederīgie. Šī ir raksta pirmā daļa, kurā atainoti būtiskākie notikumi, par kuriem sāktas resoriskās pārbaudes vai administratīvā pārkāpuma procesi.
Saistībā ar šiem notikumiem trīs mēnešu periodā šobrīd aktuālā statistika Valsts policijā liecina, ka ir aktīvas 90 resoriskās pārbaudes, 178 administratīvie procesi un 76 kriminālprocesi. Bez tam noticis 161 pasākums Ukrainas atbalstam.
Plašāka informācija par būtiskākiem pēdējā mēneša laikā konstatētajiem likumpārkāpumiem, par ko sāktas resoriskās pārbaudes vai administratīvie procesi, izklāstīti turpmākajā rakstā:
Saistībā ar draudiem bojāt Ukrainas valstspiederīgā automašīnu, Valsts policijā tika saņemta informācija, ka 5. maijā ap pulksten 9.00 Daugavpils apkārtnē nenoskaidrota persona draudēja sabojāt un sadedzināt Ukrainas valstspiederīgā automašīnu. Par notikušo tika sākta resoriskā pārbaude un skaidrota vainīgā persona. Savukārt 13. maijā ap pulksten 21.30. ir reģistrēts izsaukums par automašīnas numurzīmju zādzību Rīgā, Ukrainas valstspiederīgā ziņoja, ka nakts laikā sievietes automašīnai Hyundai nozagtas abas valsts reģistrācijas numura zīmes, taču, pa dienu nezināms vīrietis numurzīmes atnesis atpakaļ. Arī šajā gadījumā par notikušo sākta resoriskā pārbaude un tiek skaidrota vainīgā persona.
Tāpat maijā fiksēti gadījumi, kad izvērsušās fiziskas konfliktsituācijas starp personām. Viena no būtiskākām notika 1. maijā Rīgā ap pulksten 23.10, kad sabiedriskajā transportā izcēlās konflikts. Valsts policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka divi Ukrainas valstspiederīgie vīrieši alkohola reibumā sāka konfliktēt ar citiem sabiedriskā transportlīdzekļa pasažieriem, traucējot mieru un sabiedrisko kārtību. Konflikts eskalējās pret kādu sievieti, kura, autobusam apstājoties pieturvietā, izgrūsta no transporta, kā rezultātā guva traumas. Vienu vīrieti izdevās aizturēt, bet otrs no notikuma vietas aizbēga. Par notikušo pret aizturēto vīrieti sākti divi administratīvie procesi – viens par sīko huligānismu un otrs par miesas bojājumu nodarīšanu. Izmeklēšana procesā turpinās.
Vēl cits konflikts, kas noticis sabiedriskajā transportā, fiksēts 12. maijā Rīgā, ap pulksten 23.45, kad aptuveni 50 gadus vecs nenoskaidrots vīrietis, izdzirdot kā kāda sieviete pa tālruni runā ukraiņu valodā, izteica viņai draudus un iemeta ar stikla pudeli pa kāju, to traumējot. Par notikušo tika uzsākts administratīvā pārkāpuma process un tiek skaidroti notikušā apstākļi un vainīgā persona.
Būtisks pārkāpums konstatēts Latgales reģionā, Ludzā, 9. maijā ap pulksten 3.00 naktī, kad Valsts policijas amatpersonas pamanīja kādu Golf markas autovadītāju, kura braukšanas maniere radīja aizdomas par autovadītāja atrašanos alkohola reibumā. Apturot transportlīdzekli, konstatēts, ka tai pie stūres ir Ukrainas valstspiederīgais, kurš transportlīdzekli vadīja 2,76 promiļu stiprā alkohola reibumā. Par notikušo sākts administratīvā pārkāpuma process. Savukārt 25. maijā, Valsts policija Zemgales reģionā, Dobeles novadā, fiksēja četru Ukrainas valstspiederīgo kompāniju, kuri publiskā vietā lietoja alkoholiskos dzērienus. Par pārkāpumu sākti četri administratīvā pārkāpuma procesi un visām personām jau piemēroti brīdinājumi.
Bez tam Valsts policijā sākts administratīvā pārkāpuma process par Krievijas kara atbalstošām vai slavinošām izpausmēm. Viens šāds noziegums tika uzfilmēts un atainots sociālajos tīklos, kurā redzams, kā 17. maijā Rīgā, Āgenskalna rajonā, ap pulksten 15.20, nenoskaidrots vīrietis, pārvietojoties ar Krievijas Federācijas karogu, izsauca prokrieviskus saukļus. Reaģējot uz redzēto, cits nenoskaidrots vīrietis, pielietojot fizisku spēku, karogu atņēma un aizgāja. Par notikušo Valsts policijā sākotnēji bija uzsākta resoriskā pārbaude, kuras laikā pieņemts lēmums par administratīvā procesa sākšanu par militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā. Šobrīd izmeklēšana turpinās un tiek skaidrotas abas notikumā iesaistītās personas.
Izskatot šos veiktos likumpārkāpumus, Valsts policija arī vērtē vai nodarījumos ir saskatāmas naida noziegumu pazīmes kā atbildību pastiprinošs apstāklis pēc Krimināllikuma 48. panta 14. punktā paredzētās atbildības, vai kā atsevišķs nodarījums atbilstoši Krimināllikuma 78. pantam par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu.
Valsts policija uzsver, ka rūpīgi seko līdzi norisēm sabiedrībā un pievērš pastiprinātu uzmanību jebkādām viedokļu un darbību izpausmēm, kas saistītas ar agresiju pret Ukrainas bēgļiem vai atbalstu Krievijas karam Ukrainā, lai novērstu iespējamos likumpārkāpumus un aicina arī iedzīvotājus ziņot par manītiem likumpārkāpumiem vai sabiedriskās kārtības apdraudējumiem, zvanot 110.
Tāpat vēršam uzmanību, ka Valsts policija regulāri veido informācijas apkopojumus, kā arī sniedz jaunāko informāciju par būtiskākajiem notikumiem saistībā ar Krievijas karu Ukrainā un tā radīto kara ēnu Latvijā – notikumiem pret Ukrainas valstspiederīgajiem, kā arī notikumiem, kuros iesaistīti kara bēgļi. Aicinām sekot līdzi informācijai Valsts policijas sociālo tīklu kontos – Twitter un Facebook.