Pērn, 2020. gada 3. jūlijā tika uzsākts Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas „Starptautiskās policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekts „Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā”.
Projekta mērķis ir efektīvāka ekonomisko noziegumu novēršana un apkarošana. Ar šī projekta palīdzību Valsts policija vēlas sasniegt ātrāku un kvalitatīvāku ekonomisko noziegumu pirmstiesas izmeklēšanu, kā arī ātrāku un labāku kvalitātes dokumentu nodošanu kriminālvajāšanai. Paredzamie programmas rezultāti ir uzlabota ekonomisko noziegumu apkarošana, prevencijas efektivitāte un nostiprināta lietu izmeklēšanas kapacitāte.
Latvijā, lai novērstu un apkarotu ekonomiskos noziegumus, saskaņotā sadarbībā strādā divas Valsts policijas struktūrvienības – Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) un Kriminālistikas pārvalde. Galvenais izaicinājums krimināltiesiskās ķēdes darbībai Latvijā ir ievērojamais ekonomisko noziegumu izmeklēšanas ilgums un Valsts policijas amatpersonu jaunāko zināšanu trūkums.
Šī gada 30. un 31. martā norisināsies tiešsaistes seminārs par ekonomisko noziegumu apkarošanas problemātiku “Noziegumu pret vidi apkarošana”. Paredzēts, ka seminārā piedalīsies ap 150 dalībnieki. Seminārā kā eksperti piedalīsies speciālisti no Valsts policijas, Valsts vides dienesta, Finanšu izlūkošanas dienesta un kolēģi no ASV.
Tāpat jāatzīmē, ka pērnā gada 12. un 13. novembrī notika Valsts policijas organizēts tiešsaistes seminārs “Krimināllikuma un Kriminālprocesa normu iztulkošanas metodoloģijas īpatnības: interpretācijas metodes un piemērošana”.
Semināra mērķis bija sniegt tā dalībniekiem teorētiskas un praktiskas zināšanas, akadēmiskas atziņas un praktiskus paņēmienus ekonomisko noziegumu izmeklēšanas jomā par krimināltiesību normu iztulkošanas metodoloģijas īpatnībām, par to interpretācijas metodēm un piemērošanu.
Kopumā seminārā piedalījās aptuveni 180 dalībnieku, tostarp no Valsts policijas struktūrvienībām – ENAP, ONAP, VPK, reģionu pārvalžu pārstāvji u.c., tāpat seminārā piedalījās LR Prokuratūras prokurori , kā arī pārstāvji no VID, Tieslietu ministrijas un Latvijas tiesām.