Šī gada 29. novembrī norisinājās starptautisks seminārs par ekonomisko noziegumu izmeklēšanas problemātiku "Nelikumīga akcizēto preču aprite iekšējā tirgū, pirmstiesas izmeklēšanas īpatnības un administratīvā prakse, ekspertīžu nozīmēšana, operatīvais darbs". Seminārā pārrunāti gan nozieguma izmeklēšanas teorētiskie aspekti, gan praktiskā pieredze akcizēto preču aprites noziegumu izmeklēšanā Latvijā un ārvalstīs. Prezentēts arī jaunizveidotais digitālais ceļvedis izmeklētājiem, kurā apkopota aktuālā informācija par dažāda veida noziegumiem. Semināra gaitā secināts, ka visbūtiskāko ietekmi uz valsts budžetu un iedzīvotājiem atstāj tieši nelegālais cigarešu tirgus, tostarp strauji pieaugošais “jaunieviesto” tabakas izstrādājumu un to aizstājējproduktu tirgus. Seminārs organizēts Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta Nr. EEZ/VP/2020/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros.
Semināru atklāja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pauls Krūmiņš, uzsverot savstarpējās sadarbības un stratēģiskas pieejas nozīmīgumu šādu noziegumu atklāšanā un novēršanā: “Lai veiksmīgi apkarotu nelikumīgu akcizēto preču aprites noziegumus, ir jāveicina sadarbība starp kolēģiem, nozaru pārstāvjiem un sabiedriskajām organizācijām. Svarīgi aplūkot arī ārvalstu pieredzi cīņā ar nelikumīgu akcizēto preču apriti – šīs zināšanas var būtiski noderēt noziegumu izmeklēšanā nacionālā un starptautiskā līmenī. Nelikumīgu akcizēto preču tirgu veicinošos faktorus ir iespējams mazināt ar stratēģisku un ilgtspējīgu valsts politiku, noteikti ir jāstiprina arī tiesībaizsardzības iestāžu kapacitāte un jāefektivizē akcizēto preču kontroles mehānismi.”
Kā lektori seminārā piedalījās eksperti no Valsts policijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Latvijas Republikas prokuratūras, arī biedrības “BASE” (Business Against Shadow Economy), savukārt ar ārvalstu pieredzi dalījās eksperti no “HM Revenue & Costums” un “Philip Morris International”. Lektori stāstīja par nelikumīgu akcizēto preču aprites tendencēm, aktualitātēm un šādu noziegumu apkarošanas izaicinājumiem un ietekmi uz ekonomiku. Īpašu uzmanību eksperti veltīja mantas konfiskācijas jautājumiem, gadījumos, kad konstatēta tieši alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu nelikumīga tirdzniecība.
Semināra dalībnieki atzinīgi novērtēja organizatoru piesaistītos vietējos un ārvalstu ekspertus, novērtējot tēmas aktualitāti un akcentējot pieredzes apmaiņas laikā gūtās zināšanas turpmākajam darbam ar šāda veida noziegumiem. Semināra laikā arī stiprināta tiesībaizsardzības iestāžu sadarbība, tostarp apmainoties ar kontaktiem, kas ir būtisks pamats, lai veiksmīgi izmeklētu un apkarotu ekonomiskos noziegumus Latvijā.
Seminārā kopumā piedalījās 257 amatpersonas no Valsts policijas, Valsts ieņēmumu dienesta un Latvijas Republikas prokuratūras.
Seminārs norisinājās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta Nr. EEZ/VP/2020/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros.