Jaunumi
Bīstamā draudzība internetā

Šodien, 1. jūnijā, tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu aizsardzības diena. Lai gan bērni un viņu drošība ir mūsu ikdienas sastāvdaļa, šodien vēlamies vērst īpašu uzmanību aktuālai tēmai par noziedzīgiem nodarījumiem pret nepilngadīgu personu tikumību un dzimumneaizskaramību tieši interneta vidē, kā arī materiāliem un rīkiem, kas radīti īpaši bērniem un viņu vecākiem par pazīmēm un pieejamiem instrumentiem dažādās situācijās.

  • www.sos.drossinternets.lv tests. Latvijas Drošāka interneta centrs, Valsts policija un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas eksperti ir izstrādājuši  pašpalīdzības testu sos.drossinternets.lv. Testu anonīmi var aizpildīt bērns, jaunietis, speciālists, kurš strādā ar bērniem, kā arī bērnu vecāki. Tests palīdz katrai no iepriekš nosauktajām kategorijām saprast, vai konkrētais bērns ir piedzīvojis pavedināšanu internetā jeb angliski tulkojot – grooming.
  • Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 un tiešsaistes čats https://uzticibastalrunis.lv/ . Pieejams bez maksas jebkurā diennakts laikā katru dienu, kur bērni, viņu likumiskie pārstāvji un speciālisti var saņemt konsultācijas un psiholoģisko atbalstu.
  • Latvijas Drošāka interneta centrs mājaslapā iespējams saņemt atbalstu un informāciju par interneta drošību, kā arī ziņot par nelegālu saturu.

Valsts policijas dati liecina, ka 2023. gadā Valsts policija par cietušajiem no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību atzinusi 293 bērnus, no kuriem 41% bērnu cietuši no dažādām seksuāla rakstura darbībām internetā. Tomēr sadarbības partneru dati liecina, ka patiesais cietušo bērnu skaits ir ievērojami lielāks, radot jautājumu – kur paliek pārējie gadījumi?

Valsts policija aicina ikvienu nepalikt vienaldzīgiem un ja rodas aizdomas, ka notikusi bērna pavedināšana internetā, neizdzēsiet saraksti un sociālā tīkla profilu, saglabājiet visus pieejamos pierādījumus. Vērsieties pēc palīdzības, zvanot pa Uzticības tālruni 116111, sazinieties ar drossinternets.lv vai Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110.

Aicinām vecākus iepazīties ar pieejamajiem materiāliem, lai atjaunotu zināšanas par jaunākajiem datiem un ieteikumiem. Vecākus aicinām atgādināt bērniem, ka ne visi internetā atklāj savu patieso identitāti un sniedz patiesu informāciju, izstāstīt, ka ir arī cilvēki, kuri nodara pāri citiem. Kā arī rūpīgi pārrunājiet to, ar kādu informāciju, attēliem un video atvase dalās internetā. Būtiski iedrošināt bērnu nākt pie jums, kad nepieciešama palīdzība un atbalsts. Esiet uzticības persona savam bērnam.

Sīkāku informāciju par to, kā runāt ar bērnu, lai pasargātu no pavedināšanas internetā, un kā rīkoties, ja bērns ir jau cietis, vairāk uzzināsiet Latvijas Drošāka interneta centra mājaslapā. Kā arī Valsts policijas mājaslapā www.manadrosiba.lv pieejami materiāli par šo un citām tēmām.

Padomi bērniem un jauniešiem:

Padomi pieaugušajiem: