Preses relīzes
vp

Latvijas Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde,  sadarbojoties ar Ukrainas Nacionālo policiju un Vācijas tiesībsargājošajām iestādēm, starptautiskas Eiropola operācijas ietvaros, veica sankcionētas kratīšanas pie Ukrainas pilsoņiem. Viņi darbojās kā daļa no organizētas grupas, kas nodrošina kriptovalūtu legalizāciju starptautiskā mērogā, kas iegūtas no dažādām investīciju krāpšanām.

Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde, veicot izmeklēšanu par Latvijā izveidota noziedzīga grupējuma “Shamining” investīciju krāpšanu, konstatēja noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju kriptovalūtā, kam ir starptautiskas organizētās noziedzības raksturs.

“Shamining” investīciju krāpšanas shēma darbojās kopš 2021. gada sākuma, interneta vidē reklamējot tā dēvētos “mākonī balstītos kriptovalūtas ieguves” pakalpojumus, kur tika piedāvāta iespēja investēt un attālināti īrēt trešo pušu skaitļošanas jaudas, kuras it kā tika izmantotas virtuālo aktīvu ģenerēšanai un vēlāk solītas kā dividendes. Grupējuma dalībnieki izveidoja īpašu tīmekļa platformu un čaulas uzņēmumus, lai imitētu projekta darbību un izkrāptu cietušo līdzekļus.

Paralēlās finanšu izmeklēšanas laikā Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde atklāja noziedznieku izmantotos kriptovalūtas makus. Policija veica padziļinātu kriptovalūtas darījumu analīzi un izsekoja līdzekļu plūsmas ceļu no cietušajiem līdz iespējamiem aizdomās turamajiem.

Krāpnieciskajā shēmā izmantotajā galvenajā kriptovalūtas makā tika saņemti 154,6 bitkoini (BTC), kas veido gandrīz 13 miljonus ASV dolāru. Pašlaik noteiktie kopējie zaudējumi sasniedz vismaz 300 tūkstošus ASV dolāru. Starp cietušajiem ir ASV, Latvijas, Izraēlas, Maltas, Spānijas un citu valstu pilsoņi.

Trim Ukrainas pilsoņiem šajā noziedzīgajā shēmā bija piešķirta līdzdalībnieku loma – viņi darbojās kā naudas legalizētāji jeb tā dēvētie “naudas mūļi”. Lai slēptu nelikumīgi iegūtos līdzekļus, tie vispirms tika ieskaitīti šo personu digitālajos makos un pēc tam pārskaitīti organizatoru kontrolētajos kontos vai izņemti skaidrā naudā.

Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka visi shēmā iesaistītie Ukrainas pilsoņi ir radinieki. Divi no viņiem pēc pilna mēroga iebrukuma sākuma Ukrainā devās uz Vāciju, savukārt trešais joprojām dzīvo Ukrainā, Dņipro pilsētā.

Izpildot Latvijas tiesiskās palīdzības lūgumu, Ukrainas policija veikusi vairākas kratīšanas Dņipro pilsētā aizdomās turamo dzīvesvietās un reģistrācijas adresēs. Savukārt Latvijas Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde, ar Eiropola atbalstu, veica kratīšanas un citas neatliekamas procesuālās darbības Vācijā.

Diviem aizdomās turamajiem, kuri uzturas Vācijā, kā arī viņu līdzdalībniekam, kurš dzīvo Dņipro pilsētā, izvirzītas aizdomas saskaņā ar Krimināllikuma 195. panta trešo daļu. Par to paredzēta brīvības atņemšanu līdz 12 gadiem un mantas konfiskācija.

Izmeklētāji ieguvuši datu nesēju, kas satur pierādījumus grupējama nelikumīgām darbībām. Pirmstiesas izmeklēšana un starptautiskā sadarbība turpinās.

Kriminālprocesā izdevies arestēt kriptovalūtu vairāk nekā 100 000 EUR ekvivalentā, par kuras noziedzīgo izcelsmi lems tiesa procesā par noziedzīgu mantu.