Katru gadu arvien vairāk lauksaimniecības tehnikās tiek izmantotas Globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) iekārtas, kas ļauj atvieglot ikdienas darbu, ietaupot līdzekļus un degvielu, kā arī paātrinot veicamo darbu izpildes laiku. Šādas iekārtas izmaksā vairākus tūkstošus eiro un ir viegli demontējamas, līdz ar to piesaista garnadžu uzmanību. Valsts policija, biedrība “Zemnieku saeima” un biedrība „Lauksaimniecības tehnikas ražotāju un tirgotāju asociācija” aicina lauksaimniekus būt vērīgiem un padomāt par savas tehnikas drošu uzglabāšanu.
Šogad laika posmā no 1. janvāra līdz 27. maijam Valsts policijā ir uzsākti 14 kriminālprocesi par GPS un monitoru iekārtu zādzībām no traktoriem. No tiem septiņi kriminālprocesi ir uzsākti Zemgalē, trīs Kurzemē, divi Latgalē un pa vienam Vidzemē un Rīgas reģionā. Tāpat laika posmā no šī gada 1. janvāra līdz 15. maijam ir uzsākti trīs kriminālprocesi par lauksaimniecības tehnikas zādzības faktu – viens par minerālmēslu kaisītāja zādzību Kurzemē, viens par traktora zādzību Vidzemē un viens par traktora zādzību Latgalē, kas vēlāk tika atrasts.
Pārsvarā zādzības tiek izdarītas diennakts tumšajā laikā, brīvi piekļūstot vērtīgajām GPS iekārtām no lauksaimnieku neapsargātajām saimniecības teritorijām. Ir situācijas, kad lauksaimnieki traktorus un citu lauksaimniecības tehniku, kas aprīkoti ar GPS iekārtām, atstāj bez uzraudzības uz lauka vai vietās, kur tie netiek pienācīgi pieskatīti vai apsargāti, tādējādi atvieglojot zaglim veicamo darbu, lai tiktu klāt vēlamajam. Tāpat jāapzinās, ka GPS iekārtas ir viegli demontējamas, tāpēc garnadzim to nozagšana neaizņems daudz laika. Diemžēl zādzību rezultātā radītais zaudējums nereti mērāms vairākos desmitos vai pat simtos tūkstošu eiro.
“Likumsargi ikdienā aktīvi strādā un veic dažādus profilaktiskos pasākumus, lai novērstu lauksaimniecības tehnikas zādzību riskus. Valsts policijas inspektori apzina reģionu saimniecības un to īpašniekus un paši ikdienā dodas pie lauksaimniekiem, lai atgādinātu par zādzību riskiem un vienotos par savstarpēju sadarbību traktortehnikas nosargāšanā. Tāpat Valsts policija sadarbojas ar Lietuvas Republikas kolēģiem, lai kopīgi risinātu traktoru zādzību problēmu, jo iepriekšējos gados liela daļa nozagto traktoru pārvesti pāri robežai un atrasti Lietuvas teritorijā, “ uzsver Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Māris Priednieks.
Juris Lazdiņš, biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs: “Lai mazinātu GPS iekārtu un lauksaimniecības tehnikas zādzību skaitu, arī pašiem lauksaimniekiem ir jābūt atbildīgiem un nav jāiegādājas lietotas GPS iekārtas un lauksaimniecības tehnika no šaubīgiem pārdevējiem. No savas puses aicinām lauksaimniekus būt vērīgiem un par aizdomīgajiem GPS iekārtu un lauksaimniecības tehnikas piedāvājumiem aicinām ziņot policijai.”
Aigars Laurinovičs, biedrības „Lauksaimniecības tehnikas ražotāju un tirgotāju asociācija” valdes priekšsēdētājs: “Aicinām lauksaimniekus veikt GPS iekārtu sērijas numuru un atrašanās vietu fotofiksāciju uz konkrētās tehnikas vienības. Kā arī veikt iekārtu komponenšu marķēšanu, norādot saimniecības nosaukumu, īpašnieka kontakttālruni un tehnikas šasijas numuru.”
Valsts policija uzsver, ka nozīmīga ir arī pašu saimnieku atbildība un izpratne par to, kā nosargāt savu lauksaimniecības tehniku, tāpēc, ņemot vērā zādzību gadījumus, Valsts policija aicina lauksaimniekus:
iegādāto lauksaimniecības tehniku neatstāt uz lauka nepieskatītu;lauksaimniecības tehniku aprīkot ar mūsdienīgu signalizāciju;paveicot visus lauksaimniecības darbus, GPS antenas un vadības blokus noņemt un uzglabāt slēgtā, drošā un labi apsargātā teritorijā;uzstādīt videonovērošanas kameras, izvērtējot leņķi, kādu tās aptver;iegādāties signalizāciju ar kustību sensoriem, kurus var sasaistīt ar telefonu. Reaģējot uz vismazāko kustību zonā, kurā nebūtu vēlams atrasties nepiederošām personām, sensori nosūta signālus, lai brīdinātu saimniekus, kaimiņus un izbiedētu pārkāpējus;GPS antenas aprīkot ar meklēšanas ierīcēm, lai zādzību gadījumā GPS iekārtas būtu vieglāk atrast;uzlikt radio signālu, kas ir analoģiska sistēma GPS, taču to ir grūtāk slāpēt.Tikpat būtiski kā rūpēties par lauksaimniecības tehnikas drošību, ir arī padomāt par minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu uzglabāšanu. Tos nav vēlams atstāt brīvi pieejamās telpās, kur ķimikālijas būtu viegls guvums nelūgtiem “viesiem”.
‼️Valsts policija atgādina – ja lauksaimniecības tehnikas, lauka vai saimniecības tuvumā pamanītas aizdomīgas personas vai svešas automašīnas, vēlams piefiksēt automašīnas numurzīmi un nekavējoties ziņot par to policijai, zvanot pa tālruni 110. Būtiski nepalikt vienaldzīgiem un pieskatīt ne tikai savu, bet arī kaimiņa tehniku!
(Ilustratīvs attēls: www.pixabay.com)