Kā jau iepriekš ziņots, šā gada 20. aprīlī Valsts policija ciešā sadarbībā ar Valsts drošības dienestu aizturēja skinhedu subkultūras pārstāvi un viņa draudzeni, kuri tiek turēti aizdomās par darbību veikšanu, kas vērstas uz rasu naida izraisīšanu. Kriminālprocesā pabeigta izmeklēšana un tas nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.
Šā gada aprīlī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 5. biroja 1. nodaļā uzsākts kriminālprocess par to, ka skinhedu subkultūras pārstāvis, izmantojot sociālo mediju platformas, vairākas reizes veicis tādās darbības, kas vērstas uz rasu naida izraisīšanu. Tāpat skinhedu subkultūras piederīgais, pielietojot vardarbību un draudus pret panku subkultūras pārstāvi, veica darbību, kas vērsta uz nesaticības izraisīšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums. Minētās darbības pēc skinheda subkultūras pārstāvja uzdevuma ar mobilo telefonu filmēja viņa draudzene, pēc kā šis video tika ievietots sociālo mediju platformās.
Kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika gūti pierādījumi par vēl citiem personu izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem – par mantas tīšu bojāšanu, kā arī par darbībām, kas vērstas uz rasu naida izraisīšanu, ja tās saistītas ar draudiem.
Vakar, 31. oktobrī, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicija pārvaldes 5. biroja 1. nodaļas amatpersonas nosūtīja minēto kriminālprocesu uz prokuratūru kriminālvajāšanas uzsākšanai attiecībā pret divām aizdomās turētām personām pēc Krimināllikuma 150. panta otrās un trešās daļas, Krimināllikuma 78. panta trešās daļas, Krimināllikuma 78. panta otrās daļas un Krimināllikuma 185. panta pirmās daļas.
Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.
Vienlaikus policija atgādina, ka rasu naida izraisīšana, par ko paredzēta kriminālatbildība Krimināllikuma 78. pantā, var tikt izdarīta arī sociālo mediju platformās, izvietojot neapdomīgas publikācijas. Līdz ar to Valsts policija aicina izvērtēt publikāciju saturu, pirms tas tiek izvietots sociālo mediju platformās un citur interneta vidē.
Jau iepriekš Valsts drošības dienests ir norādījis, ka pēdējā laikā tiek identificēts gados jaunu cilvēku skaita pieaugums, kuri izrāda pastiprinātu interesi par labējā ekstrēmisma ideoloģijām un ar saviem uzskatiem dalās sociālās tīklošanās vietnēs un saziņas platformās, cenšoties atrast domubiedrus kā Latvijā, tā citās valstīs. Lai novērstu labējā ekstrēmisma izplatību sabiedrībā, ir pastiprināti novēršanas pasākumi, kā arī ciešā sadarbībā ar Valsts policiju notiek vardarbīgā ekstrēmisma atbalstītāju identificēšana.
Dienesti aicina līdzcilvēkus būt vērīgiem un konstatējot radikalizācijas pazīmes, vispirms iespēju robežās censties noskaidrot uzvedības vai izskata izmaiņu iemeslus mierīgas sarunas ceļā. Taču, ja persona nav vērsta uz sadarbību un izrāda pastiprinātu agresivitāti, nekavējoties ziņot.
Valsts drošības dienests ir sagatavojis divus informatīvos bukletus – par labējā un kreisā ekstrēmisma atbalstītājiem raksturīgām pazīmēm un simboliem. Bukleti ir pieejami šeit.