Pagājušajā nedēļā, 14. februārī, sadarbībā ar Norvēģijas Nacionālo ekonomisko un vides noziegumu izmeklēšanas un kriminālvajāšanas iestādi (ØKOKRIM), norisinājās pēdējā pieredzes apmaiņas un apmācību vizīte vides noziegumu apkarošanas jomā. Sākot no 2023. gada 30. maija, apmācību vizītes norisinājās gandrīz katru mēnesi Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta Nr. EEZ/VP/2020/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros.
Apmācību vizīšu mērķis bija novērst un apkarot ekonomiskos noziegumus vides jomā, kā arī stiprināt savstarpējo sadarbību ar ØKOKRIM. Latvijas delegāciju pārstāvēja vairākas amatpersonas no Valsts policijas, Valsts vides dienesta, Dabas aizsardzības pārvaldes, Latvijas Republikas prokuratūras un Valsts robežsardzes. Šī aktivitāte organizēta kā pilotprojekts ar domu nākotnē attīstīt sadarbību starp visām Baltijas valstīm un Norvēģiju.
Katrā vizītē tika izcelta cita ar vides noziegumiem saistīta tēma – apskatīta atkritumu nelegāla izmešana, ekspluatācija un apsaimniekošana, vides piesārņojums, dabas resursu bojāšana, pievērsta uzmanība arī dzīvnieku labturības noziegumiem, kā arī zivsaimniecības un akvakultūras noziegumiem. Piecas no vizītēm norisinājās ØKOKRIM galvenajā mītnē Norvēģijā, kas deva iespēju mūsu delegātiem apskatīt un iepazīt citas valsts iestrādātās metodes un pieejas kriminālprocesu izmeklēšanā.
Aktivitāte noslēdzās ar Norvēģijas pārstāvju vizīti Latvijā, kuras laikā tika pārrunāti projektā sasniegtie rezultāti un secinājumi. No dalībnieku puses tika uzteikta šī projekta aktualitāte un īpaši novērtēta iespēja uzlabot savstarpējo komunikāciju ne vien ar ØKOKRIM pārstāvjiem, bet arī vietējām institūcijām. Tika iepazītas dažādu struktūrvienību kompetence, kapacitāte un iespējamie risinājumi sarežģītās situācijās, kas palīdzēs attīstīt uz risinājumiem vērstu saziņu. Kopumā secināts, ka vides noziegumi nav saistīti tikai ar piesārņojumu un kaitējumu videi, bet ar ēnu ekonomiku un nelegāliem ienākumiem, kas rada lielus zaudējumus valsts budžetam.
Apmācības par vides noziegumu un ekonomisko noziegumu apkarošanas jautājumiem norisinājās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta Nr. EEZ/VP/2020/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros.