IDF Projektu aktualitātes
projekts

Šī gada 15. oktobrī Valsts policijas koledžas Izmeklētāju mācību centrā tika atklāts mācību cikls “Virtuālās valūtas no izmeklēšanas perspektīvas”, kas īstenots pateicoties Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda līdzfinansētajam projektam “Valsts policijas reaģēšanas mobilitātes un pretterorisma spēju stiprināšana, veidojot praktisko mācību centru”.

Mācību cikls šajā gadā tika organizēts divas dienas, 15. un 16. oktobrī, pulcējot 40 dalībnieku gan no Valsts policijas struktūrvienībām – Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes, Rīgas reģiona pārvaldes, Kurzemes reģiona pārvaldes, Zemgales reģiona pārvaldes, Latgales reģiona pārvaldes, gan Finanšu izlūkošanas dienesta, Iekšējā drošības biroja, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Militārās policijas un Valsts robežsardzes.


Valsts policijas koledžas direktors Dmitrijs Homenko, atklājot mācību ciklu, norādīja: “Vadoties pēc izmeklēšanas laikā gūtajām atziņām, apkarojot ekonomiskos un kibernoziegumus, esmu secinājis, ka virtuālo valūtu apriti lielā mērā veido noziedzīgā pasaule. Turklāt kriptovalūta arvien vairāk ienāk dažādos noziegumu veidos. Uz šo tēmu ir būtiski raudzīties arī no pretterorisma aspekta. Tāpēc ir svarīgi izprast, izpētīt un izanalizēt ar virtuālajām valūtām saistītos jautājumus, lai veicinātu izmeklētāju izpratni un praktisko pieredzi, izsekojot kriptovalūtu plūsmas.”


Savukārt Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Oļegs Filatovs uzsvēra, ka “labākais veids, kā veidot nākotni, ir to radīt pašiem. Tāpēc arī šajā mācību ciklā dalībniekiem tiek rādīti ne tikai piemēri un sniegtas teorētiskas zināšanas, bet arī dota iespēja strādāt praktiski, tā veicinot izpratni”.


Divu dienu mācību ciklā Latvijas un Vācijas eksperti dalījās zināšanās un praktiskajā pieredzē darbā ar virtuālajām valūtām, lai stiprinātu amatpersonu izmeklēšanas spējas. Pirmajā mācību cikla dienā Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas dalījās profesionālajā pieredzē, kas saistīta ar virtuālo valūtu darbības pamatprincipiem. Finanšu izlūkošanas dienesta pārstāvis Nauris Pauliņš informēja par dienesta pieredzi un izaicinājumiem darbā ar kriptovalūtām, bet Federālās kriminālpolicijas pārvaldes Smagās un organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes pārstāvis Tobias Šulers dalījās Vācijas pieredzē par virtuālās valūtas atrašanu un izņemšanu kriminālprocesuālajos pasākumos. Savukārt otrajā mācību cikla dienā Nodrošinājuma valsts aģentūras Izņemto lietu pārvaldes pārstāvis Staņislavs Gendelis sniedza ieskatu jautājumos par virtuālās valūtas realizācijas procesu. 

Nodrošinot vienveidīgu mācību vidi un pielietojot inovatīvas mācību metodes un nozarē izmantoto tehnisko aprīkojumu, dalībniekiem tika nodrošinātas arī praktiskās mācības. To laikā bija veicami dažādi izspēles uzdevumi, piemēram, virtuālās valūtas maku izveide un transakciju veikšana, dažādu virtuālo valūtu maku analīze, pareiza procesuālo dokumentu noformēšana un citas izmeklēšanas praktiskās nianses.

Šāda veida praktiskās mācības paaugstina amatpersonu izmeklēšanas spējas, vienlaikus arī veicinot starpinstitucionālo sadarbību, tādējādi stiprinot valsts iekšējo drošību un sabiedrības aizsardzību kopumā.

Projekts Nr. VP/IDF/2024/5 “Valsts policijas reaģēšanas mobilitātes un pretterorisma spēju stiprināšana, veidojot praktisko mācību centru” tiek īstenots Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda 2021.-2027.gada plānošanas perioda ietvaros, kura vadošā iestāde Latvijā ir Iekšlietu ministrija. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonds. Īstenošanas termiņš ir 01.04.2024. - 31.12.2029.