2023. gada 13. oktobrī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Austrumu pārvaldes Kriminālpolicijas biroja 1. nodaļā uzsākts kriminālprocess par naudas izkrāpšanu.
Apkrāptais vīrietis saņēmis telefona zvanu no kādas personas, kura uzdevusies par policijas darbinieku. Viltvārdis informējis cietušo, ka bankā ir ieradusies kāda persona ar pilnvaru viņa vārdā un mēģinājusi noformēt kredītu. Vēlāk cietušais savienots ar citu viltvārdi, kas uzdevies par bankas pārstāvi un piedāvājis viņam apdrošināt bankas kontā esošos naudas līdzekļus, un pārskaitīt tos uz citu kontu. Lai to izdarītu, tika prasīts instalēt viedierīcē “AnyDesk” programmu. Pēc programmas instalēšanas cietušais pieslēdzās internetbankai, izmantojot Smart-ID, kā rezultātā no viņa bankas konta veikti naudas pārskaitījumi 7175,99 eiro apmērā.
Tajā pašā dienā kāds 2004. gadā dzimis jaunietis, nelikumīgi izmantojot savas vecāsmātes bankas karti, veica divas naudas izmaksas, kopumā izņemot 2200 eiro. Vecāsmātes bankas konts izmantos, lai uz to pārskaitītu daļu no izkrāptās naudas summas. Par šādām aktivitātēm savā bankas kontā viņa nav zinājusi.
Nonākot pa pēdām jaunietim, policisti viņu aizturēja. Iepriekš policijas redzeslokā jaunais vīrietis nebija nonācis, un viņam piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.
Par notikušo uzsākts kriminālprocess, kas kvalificēts pēc Krimināllikuma 193. panta otrās daļas – par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu, iznīcināšanu, bojāšanu vai nelikumīgu izmantošanu, vai par nolaupīta maksāšanas līdzekļa iegūšanu, glabāšanu, pārvietošanu vai izplatīšanu. Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
Tāpat kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma 195. panta pirmās daļas, proti, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu. Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
Jāuzsver, ka par minēto krāpšanas faktu turpinās izmeklēšana citā kriminālprocesā, un policija skaidro citas iespējamās noziegumā iesaistītās personas.
Valsts policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un rūpīgi sargāt savu personīgo informāciju un piekļuves datus banku kontiem! Jāatceras, ka ne banku, ne valsts pārvaldes iestāžu darbinieki nekad nezvanīs, lai noskaidrotu kredītkaršu numurus, PIN kodus, Smart-ID piekļuves kodus, CVC kodus un tamlīdzīgi. Saņemot šādu aizdomīgu zvanu, ieteicams to pārtraukt. Tāpat nekādā gadījumā pēc svešinieku pieprasījuma nedrīkst savā datorā instalēt tādas programmatūras kā “AnyDesk”, “QuickSupport”, “TeamViewer” un citas, ar kuru palīdzību krāpnieki var attālināti pieslēgties jūsu bankas kontam un veikt noziedzīgas darbības ar jūsu finanšu līdzekļiem! Savukārt noziedznieku atsūtītās saites un e-pastu pielikumi var saturēt datorvīrusus, tāpēc nevajag tos vērt vaļā.
Gadījumā, ja ir izkrāpta nauda, aicinām pēc iespējas ātrāk par to ziņot bankai un pēc tam – vērsties ar iesniegumu tuvākajā Valsts policijas iecirknī!