Intervija
suns

Daudzi ir redzējuši un dzirdējuši par Valsts policijas kinologiem un viņu pāriniekiem dienesta suņiem, bet Kinoloģijas nodaļas amatpersonas nav vienīgās, kuras ikdienā izmanto suņu lieliskās maņas, lai atvieglotu dažādas policijas funkcijas. Mazāk sabiedrībā dzirdēti, bet tik pat neaizvietojamu darbu daroši, ir Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu biroja Odoroloģisko ekspertīžu nodaļas darbinieki, kuru galvenais darba sabiedrotais ir suns. 

Bijām klāt jaunākā šīs nodaļas kolēģa, piecus mēnešus jaunā šnaucera Neo pirmreizējā testēšanā, kuras laikā novērtēja suņa iedzimtās spējas, lai to varētu uzņemtu dienestā. Testēšanas laikā Odoroloģisko ekspertīžu nodaļas priekšniece Evija Krūmiņa pastāstīja vairāk par savu profesiju.

Kas ir odoroloģiskā ekspertīze?

Odoroloģiskā ekspertīze pēc būtības ir personas identifikācija pēc tās atstātajām smaržvielām uz apkārtējā vidē esošiem priekšmetiem un virsmām. Odoroloģiskajā ekspertīzē veic pārbaudāmās personas (aizdomās turētā, cietušā u.c.) identifikāciju ar speciāli apmācītu suņu palīdzību, salīdzinot notikuma vietā izņemto smaržu pēdu ar pārbaudāmās personas smaržu.

Kādi uzdevumi ietilpst ikdienas pienākumos?

Nodaļas galvenais uzdevums ir veikt Odoroloģiskās ekspertīzes. Paralēli tam, nodrošinot laboratorijas darbu, materiālu sagatavošanu, sterilizāciju un izsniegšanu, telpu un iekārtu darbību, komunikācija ar procesa virzītājiem, dienesta suņu-biodetektoru ikdienas darba kondīcijas uzturēšana un apmācība. Tāpat mēs piedalāmies notikumu vietas speciālistu apmācībās.

Kādas zināšanas ir nepieciešamas, lai kļūtu par Odoroloģijas ekspertu?

Pats galvenais, lai kļūtu par Odoroloģijas ekspertu, cilvēkam ir jāmīl suns, jo ar viņu būs jāpavada kopā lielākā dienas daļa. Tāpat ir nepieciešama pieredze kinoloģijā un augstākā izglītība pēc amata apraksta atbilstošas jomas. Ir jāapgūst viss savā ekspertīžu jomā pēc eksperta apmācības plāna. Kad kandidāts ir apguvis teorētiskās un praktiskās zināšanas, tad kandidatūra tiek virzīta Tiesu ekspertu padomes eksāmena kārtošanai, kurā kandidāts pierāda savas zināšanas un spējas juridiskajā jomā un Odoroloģijas specializācijā.

Kā un cik ilgi notiek suņu apmācība?

Odoroloģiskā ekspertīze ir viena no sarežģītākajām specializācijām sunim. Suņi apgūst specializāciju vidēji vienu līdz divu gadu laikā, vadoties pēc īpaši izstrādāta apmācību plāna, un tā tiek pielāgota katram sunim individuāli. Suņi-biodetektori tiek apmācīti nereaģēt uz fona smaržām, to uzdevums ir atrast cilvēka smaržu. Pēc apmācību pabeigšanas katram sunim ir jākārto prasmju pārbaude, lai apliecinātu savas spējas kopā ar ekspertu – tāpat, kā eksperta kandidāts sertifikācijas eksāmenā, tāpat suns kārto savu eksāmenu, pirms to drīkst pielietot ekspertīžu veikšanai.  Pēc tam ik gadu tiek veikta suņa-biodetektora prasmju pārbaude, lai noteiktu suņa spējas, un tā atbilstību turpināt dienestu. 

Vai Odoroloģijas ekspertīžu veikšana ir sarežģīta specializācija?

Odoroloģijas specialitātes īpatnība ir tā, ka apmācīts suns strādā ar konservētām smaržām, kuras ir vairākus mēnešus vai pat gadus vecas, kuru kvalitāte ir dažāda. Sunim jābūt līdzsvaram starp koncentrēšanos un vēlmi strādāt. Sunim-biodetektoram ir jāspēj atšķirt cilvēka individuālo smaržu pat tādos apstākļos, kad tā ir sajaukta ar citu (vides, piemaisījumu vai cilvēka) smaržu. Piemēram, gadījumos, kad nav iespējams izņemt DNS cilvēka identifikācijai, kad bioloģiskais materiāls ir sajaucies, apmācīts suns spēs veikt identifikāciju arī pie vairāku personu smaržas klātbūtnes.

Vai katram nodaļā esošajam sunim ir atšķirīgi pienākumi?

Viena ekspertīze tiek veikta ar vismaz trīs suņiem, kas nozīmē, ka iesniegtos materiālus ekspertīzei ir jānostrādā ar katru suni. Visi dara vienu darbu – meklē smaržas sakritību iesniegtajos materiālos.

Cik Odoroloģijas ekspertu un cik suņu ir Odoroloģisko ekspertīžu nodaļā?

Šobrīd Valsts policijā ir divi sertificēti eksperti ar iegūtu tiesu eksperta sertifikātu Odoroloģijas izpētē, kā arī notiek viena eksperta kandidāta apmācība. Nodaļas sastāvā ir arī četri suņi – divi Vācu aitu šķirnes suņi Nitro un Arsa, Borderkollijs Fasters un Zeltainais retrīvers Argus.  Šobrīd mūsu komandas sastāvam pievienojies arī piektais, jaunākais kolēģis – Vidējais šnaucers Neo, kurš sevi jau ir pierādījis, kā spējīgu un ļoti apķērīgu biedru. Lai gan policijas komandā Neo ir salīdzinoši īsu laiku, viņš atpazīst jau savus kolēģus – ja garām brauc automašīna ar sirēnām, viņš uzskata par pienākumu tos ar gaudošanu pavadīt.

Kā atšķiras jūsu darbs no citu Valsts policijas kinologu darba?

Piesaistot dienesta suni notikuma vietā, tā galvenais mērķis ir iegūt operatīvo informāciju, kas sekmētu pierādījumu iegūšanu, kas veicinātu vainīgās personas noskaidrošanu, aizturēšanu un turpmāku saukšanu pie kriminālatbildības. Nereti dienesta suņi atrod lietiskos pierādījumus, no kuriem notikuma vietas speciālistam  ir iespēja iegūt smaržu pēdas vai citam ekspertīžu veidam derīgus pierādījumus. Iegūtos lietiskos pierādījumus var izmantot tālāku ekspertīžu nozīmēšanā.  Tā ir tā atšķirība – kinologi ar suni izbrauc un strādā notikuma vietā, bet odorologi saņem ekspertīzei iesniegtos materiālus, suņu-biodetektoru ikdiena ir saistīta ar laboratorijas darbu.