Jaunumi
Gada pārskats 2023: Personāla jomā parādījušās vairākas pozitīvas tendences

Policisti lēnām sāk izjust pozitīvas izmaiņas atalgojumā

Strauji pieaugot inflācijai, pēdējo gadu laikā ir aktīvi piedomāts pie policistu atalgojuma un arī pie dažādām atbalsta programmām. Savukārt nākamā prioritāte ir Valsts policijas infrastruktūras pārveide, par kuru jums pastāstīsim noslēdzošajā gada pārskata publikācijā.

Atsevišķas policijā novērotās indikācijas norāda uz straujāku personāla situācijas uzlabošanos 2024. gadā.

2023. gadā Valsts policijai tika piešķirts 185 576 256 eiro budžets. Lai arī sākotnēji tas varētu likties daudz, tomēr no tā lielāka daļa bija paredzēta darbinieku atalgojumam – 150 403 043 eiro. Pārējie pieminami bāzes izdevumi - 35 173 213 eiro. Tajos ietilpst operatīvo darbību nodrošināšana, transportlīdzekļu nomas izdevumi, formas tērpu nodrošināšana, fotoradaru uzturēšana,  tulkošanas un psihologa pakalpojumi un citi.

Savukārt Valsts policijai 2024. gadā tika piešķirts budžets – 220 712 794 eiro (+35 136 538 eiro). Darbinieku atalgojumam paredzēti – 183 467 167 eiro (+33 064 124 eiro). Papildus šogad šajā summā ietilpst arī  20 424 488 eiro pabalsts pēc katriem pieciem nepārtrauktiem izdienas gadiem. Bāzes izdevumi - 37 245 627 eiro (+2 072 414 eiro).

Ar policistu trūkumu viskritiskākā situācija vēl joprojām ir Rīgas reģionā

2023. gada beigās Valsts policijā strādāja 5379 amatpersonas (vidējais iztrūkums valstī – 25%). Tomēr, ja palūkojamies uz reģioniem atsevišķiem, secinām, ka ar policistu trūkumu viskritiskākā situācija ir Rīgas reģionā (iztrūkums sasniedz 38%), tomēr tālākos reģionos iztrūkums svārstās vien ap 7%.

Apkopotie dati liecina, ka uz 2023. gada beigām Valsts policijas 1127 nodarbinātie (19,6%) darbu savienojuši ar otru darbu. Jāpiebilst, ka amata savienošanai ir nepieciešama darba devēja atļauja, lai mazinātu interešu konflikta riskus. 2023. gadā par konstatētajiem pārkāpumiem saistībā ar amatu savienošanu kopumā uzsāktas 22 lietas.

Darbs policijā visbiežāk tiek savienots ar apsardzes jomu, izglītības jomu, auto un tehniskā jomu, celtniecības jomu, saimnieciskās darbības veicēji, komisiju un valdes locekļi un dažādi vadošo amatu ieņēmēji. Tai skaitā amati tiek savienoti arī ar dažādu vietējo pilsētu pašvaldības policiju amata pozīcijām, kur atalgojums mēdz būt lielāks, bet slodze mazāka.

Pamet policiju, jo…

2023. gadā atvaļinātas no dienesta Valsts policijā 408  (- 166) amatpersonas.

Vienlaikus dienesta laiks 2023. gadā tika pagarināts 170 amatpersonām.

Personāla speciālisti novērojuši jaunu tendenci, ka policijā atgriežas pieredzējuši likumsargi. Tie ir gan izdienas pensiju sagaidījušie, gan arī savulaik darbu uzteikušie, kuri bija nolēmuši turpināt strādāt radniecīgās jomās.

Atvaļināšanas iemesli:

  • pēc paša vēlēšanās – 176;
  • neatbilstošs veselības stāvoklis – 78;
  • sasniedzot izdienas vecumu  - 135;
  • sakarā ar neatbilstību dienestam – 11;
  • atskaitīšana no studējošo skaita – 1;
  • sakarā ar pārbaudes neizturēšanu – 1;
  • piemērojot disciplinārsodu (atvaļināšana no dienesta) -5;
  • sakarā ar amatpersonas nāvi – 1.

Mūsdienu policista portrets

Noslēdzot 2023. gadu, Valsts policijā strādāja 53,2% vīrieši un 46,8% sievietes (+1,4%).

Jautājot, kādam būtu jābūt mūsdienu policistam, Valsts policijas koledžas direktors Dmitrijs Homenko skaidro, ka “Mūsdienīgs policijas darbinieks ir sabiedrībai veltītas misijas cilvēks, kurš labi orientējās mūsdienu tehnoloģijās un sociālajos trendos, neitrāls un apolitisks, balstās uz likuma normām piemērojot tās caur cilvēcīguma prizmu, savā pārliecībā stabili balstās uz klasisko akadēmisko zināšanu bagāžas, it īpaši psiholoģijas un cilvēkresursu vadības jomās. Komunikabls - spējīgs noformulēt policijas misijas būtību pat bērnu dārza audzēknim - kultivējot pārliecību, ka policists ir draugs!”.

Savukārt, runājot par izglītības līmeņiem, Valsts policijā strādā personas ar:*

  • vispārējo vidējo izglītību – 1;
  • vidējo profesionālo izglītību – 794;
  • 1. līmeņa augstāko izglītību – 988;
  • Bakalaura grādu – 1702;
  • Maģistra grādu – 980;
  • Doktora grādu – 1.

*Valsts policijas apkopotajos datos neparādās tie gadījumi, kad darbinieki par saviem līdzekļiem ir ieguvuši augstāko izglītību un neinformē darba devēju. Turklāt šie dati neatspoguļo arī to darbinieku skaitu, kuri šobrīd ir tikai ceļā uz nākamā līmeņa izglītību.

Jāpiebilst, ka ar katru gadu policijas darbinieku izglītības rādītāji tikai uzlabojas. Milzīgu pienesumu dod Valsts policijas koledža, nodrošinot gan formālo, gan arī neformālo izglītību policistiem. Tāpat arī sniedzot iespēju policistiem iegūt augstāko izglītību pie sadarbības partneriem – Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes. Jāpiebilst, ka Valsts policija nodrošina saviem darbiniekiem bezmaksas juridiskās studijas.

Par nelikumībām un uzbrukumiem pret policistiem

2023. gadā par amatpersonas likumīgo prasību nepildīšanu vai amatpersonas darbības traucēšanu fiksēti 696 gadījumi (administratīvā atbildība).

Bet par pretošanos policijas darbinieku likumīgajām darbībām fiksēti 16 gadījumi (kriminālatbildība).

Tāpat reģistrēti 44 gadījumi, kad noticis uzbrukums policijas darbiniekiem (kriminālatbildība).