Lielākoties visi cietušie ir seniori, kuri saņēmuši zvanus no krāpniekiem, ka viņu radinieki (meita vai dēls) ir iesaistīti ceļu satiksmes negadījumā un nepieciešams finansiāls atbalsts, lai apmaksātu rehabilitāciju vai izvairītos no atbildības. Pārsvarā krāpnieki zvana cietušajiem un lūdz nenolikt klausuli, tikmēr noziedznieku kurjeri klātienē ierodas pie cietušajiem dzīvesvietā, lai saņemtu naudu. Vairākos gadījumos cietušie paši ir snieguši informāciju par savu dzīvesvietu.
2024. gada 26. augustā Daugavpilī pie kāda 1929. gadā dzimuša vīrieša ieradās nezināmi vīrieši, kuri stādījās kā Valsts policijas darbinieki. Cietušajam paziņoja, ka cietis viņa tuvinieks un nepieciešami naudas līdzekļi. Kopumā no cietušā izkrāpti 10 000 eiro.
Saistībā ar gadījumu ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 177. panta 2.daļas par krāpšanu, ja tā izdarīta ievērojamā apmērā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par šādu noziedzīgu nodarīju likumā paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
Cita procesa ietvaros sievietei piezvanīja nezināma persona, kura uzdevās par cietušās meitu un pateica, ka ir izraisījusi ceļu satiksmes negadījumu un lūdza 7000 eiro skaidrā naudā. Cietusī sieviete naudas summu iedevusi nezināmam vīrietim.
2024. gada 21. augustā nezināmas personas piezvanīja kādai 1935. gadā dzimušai sievietei un paziņoja, ka radiniece ir izraisījusi ceļu satiksmes negadījumu un nepieciešams sniegt finansiālu atbalstu, lai viņi neziņotu Valsts policijas darbiniekiem par notikušo. Noziedznieki ierodoties pie sievietes iedeva viņai aprunāties pa telefonu ar it kā cietušās radinieci, lai viņu pārliecinātu. Jāmin, ka cietusī noticēja, jo dzirdētā balss atbilda radinieces balsij. Kopumā no sievietes tika izkrāpti 3000 eiro.
Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirkņa amatpersonas ir saņēmušas informāciju, ka kādai 1938. gadā dzimušai sievietei platformā Facebook uzrakstīja nezināms vīrietis, kurš sarakstes laikā ieguva sievietes uzticību. Vīrietis lūdza cietušo pārskaitīt naudas līdzekļus, jo radušās veselības problēmas un nepieciešama materiāla palīdzība. Cietusī sieviete veica divus naudas paskaitījumus. Pēc kā vīrietis pārtraucis saraksti ar cietušo. Rezultātā no cietušās izkrāpti 1060 eiro.
Saistībā ar šiem gadījumiem ir uzsākti kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 177. panta 1. daļas, proti, par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu (krāpšana). Par šāda nozieguma pastrādāšanu pienākas sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.
Policija aicina iedzīvotājus būt modriem un, saņemot šādu aizdomīgu zvanu, to nekavējoties pārtraukt! Ne Valsts policijas, ne citu tiesībsargājošo iestāžu darbinieki nekad nezvanīs, lai prasītu naudu vai piekļuves kodus Jūsu banku kontiem!
Valsts policija aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un brīdināt arī vecāka gadagājuma līdzcilvēkus par šādām krāpšanām.