Jaunumi
Viedierīce, kuras ekrānā attēlots telefona numurs 110

Valsts policija turpina saņemt informāciju no iedzīvotajiem, kuri cietuši no starptautiskiem telefonkrāpniekiem. Tā piemēram, šā gada oktobrī valstī tika reģistrētas 92 šāda veida  krāpšanas, novembrī – 97, bet laika posmā no 1. līdz 8. decembrim reģistrēts 20 telefonkrāpšanu gadījumu. Vēl biežāk iedzīvotāji vērsušies policijā informēšanas nolūkā, jo jau iepriekš zinājuši par šādām krāpšanām un nav iekrituši viltvāržu slazdos.

Krāpnieki mēdz uzdoties par dažādu iestāžu darbiniekiem, piemēram, stāsta, ka ir bankas darbinieki, “Google” pārstāvji, finanšu speciālisti u.tml. Turklāt pēdējo mēnešu laikā ir aktivizējušies noziedznieki, kuri, nolūkā izvilināt personas datus un bankas kontu datus, uzdodas pat par policistiem un vilto Valsts policijas tālruņa numurus.

Zīmīgi, ka noziedznieki ar numuru viltošanas tehnoloģiju palīdzību var atdarināt jebkuru numuru vai panākt, ka zvana saņēmējam telefona ekrānā uzrādās pat iestādes vai uzņēmuma nosaukums. Bieži vien krāpnieki izliekas par policistiem, apgalvojot, ka iedzīvotāju banku kontos tiek veiktas nelikumīgas darbības, bet vēlāk pārzvana, izmantojot jau citu numuru, un saka, ka zvana no bankas. Tādējādi iedzīvotāju vienlaikus apvārdo vairākas personas no noziedzīgās grupas.

Policijas novērojumi rada, ka svētku laikā telefonkrāpšanu skaits mēdz samazināties, jo, visticamāk, arī krāpnieki izmanto svētkus atpūtai. Tomēr piesardzība jāsaglabā arvien.

Lai pirmssvētku laikā, Ziemassvētkos un Jaunajā gadā krāpnieki neiztukšotu maciņus, ievēro šos nosacījumus:

  • Neatklāj citiem savu bankas kontu datus (kredītkaršu numurus, PIN kodus, Smart-ID pieslēgšanās kodus, CVC kodus u.tml.) un citu sensitīvu informāciju! Policijas un citu valsts iestāžu un banku darbinieki šādu informāciju nekad neprasīs.  
  • Pēc svešinieku pieprasījuma neinstalē savā datorā tādas datorprogrammas kā “Team Viewer” un “Any Desk”, ar kuru palīdzību noziedznieki var attālināti pieslēgties datoram un veikt nelikumīgas darbības bankas kontā.
  • Never vaļā aizdomīgos e-pastos pievienotas saites un pielikumus, jo tie var saturēt datorvīrusus.
  • Ja zvanītājs runā par finanšu jautājumiem un steidzina, mudinot pieņemt nepārdomātus lēmumus, pārtrauc telefonsarunu!

Tāpat jāatceras, ka aizvien ir aktuāli arī citi krāpšanu veidi – iesaistīšana apšaubāmās investīciju platformās, krāpšanas izmantojot “DPD” un “Omniva” viltus mājaslapas, krāpniecisku e-pastu sūtīšana (tostarp policijas vārdā), tāpēc piesardzība jāievēro arī interneta vidē!