Jaunumi
Valsts policija vērtē izglītības iestāžu vides drošību. Skolas vēlas sadarboties un noteikt iespējamos drošības riskus

Aizvadītajā nedēļā, 9. oktobrī, Vangažos norisinājās Valsts policijas Nepilngadīgo lietu inspektoru mācības, kurās uzmanība tika vērsta vides izvērtēšanai skolās un to apkārtnē. Rūpējoties par bērnu drošību izglītības iestādēs, Valsts policija veido ciešu sadarbību ar Latvijas izglītības iestāžu vadību. Veicot skolu vides izvērtējumu, policijas amatpersonas identificē vājās vietas sistēmā un vidē, tādējādi laikus skolām sniedzot viedokli, kur izglītības iestādē pastāv lielākie pārkāpumu riski un kur veicami uzlabojumi.

Līdz šim Valsts policijas Nepilngadīgo lietu inspektoriem mācības notikušas Ventspils 6. vidusskolā un Vangažu vidusskolā, taču līdz šī gada decembrim policisti viesosies arī Valmieras 5. vidusskolā, J.Raiņa Daugavpils 6. vidusskolā, Svētes pamatskolā un Rīgas 47. vidusskolā. Bērnu drošība vienmēr bijusi viena no Valsts policijas prioritātēm, tādēļ, lai veicinātu bērnu drošību, sadarbība ar skolām ir īpaši nozīmīga.

„Mums ir prieks, ka izglītības iestādes Latvijā sadarbojas ar policiju. Tas parāda, ka skolu vadība ir ieinteresēta rūpēties par bērnu drošību un labsajūtu izglītības iestādē. Mēs varam skolām ieteikt, ko darīt, lai novērstu likumpārkāpumus pirms tie vispār ir notikuši, taču precīzas norādes varam sniegt vien tad, kad mums tiek dota iespēja ierasties skolā veikt novērojumus vidē, uzdot jautājumus izglītības iestādes personālam un vadībai, iedziļināties skolas iekšējās procedūrās un nonākt pie konkrētiem secinājumiem,” skaidro Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Līdz šim drošības izvērtējumi veikti 12 izglītības iestādēs Latvijā, tuvākajā laikā vēl 13 tiks pabeigti, taču kopumā šī mācību gada laikā plānots veikt drošības izvērtējumu 50 izglītības iestādēm Latvijā.

Ventspils 6. vidusskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Lana Švarca atzinīgi vērtē sadarbību ar policiju un iespēju noteikt potenciālos riskus izglītības iestādē: „Skola kādam ir pirmās mājas, kādam otrās mājas, bet kādam, iespējams, vienīgās mājas. Tāpēc ir svarīgi, lai tajās viss būtu sakārtots, labi, droši un draudzīgi. Laikmeta iezīmes liek mums būt modriem, un mūsu skolai svarīgi radīt atmosfēru, kas ļautu bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem justies droši. Līdz ar to esam atbildīgi par drošu skolas iekšējo un ārējo vidi! Mēs nebaidāmies runāt par problēmām un nebaidāmies tās risināt, tāpēc jau pagājušajā mācību gadā uzsākām aktīvu sadarbību ar Valsts policiju.”

Valsts policijas apkopotā statistika liecina, ka 2018. gadā kopumā valstī reģistrēti 1677 incidenti, kas notikuši izglītības iestādēs un tās teritorijā. Visbiežāk policija saņēmusi informāciju par fizisko vardarbību – pērn tie bijuši 424 gadījumi, kas pārsvarā notikuši audzēkņu starpā. Tāpat pagājušajā gadā policija saņēmusi informāciju par emocionālo vardarbību – 147 gadījumi, par zādzībām – 184 gadījumi, alkohola lietošanu – 157 gadījumi, smēķēšanu – 145 gadījumi, tāpat reģistrēti pārkārkāpumi, kas saistīti ar sīko huligānismu un cita veida likumpārkāpumiem.

Informācija, kas nonāk Valsts policijas redzeslokā, iespējams, ir tikai maza daļa no aisberga. Riski paši par sevi neizzūd, tādēļ ir svarīgi mērķtiecīgi strādāt, lai šos riskus apzinātu un ietekmētu. Valsts policijai līdz šim izveidojusies lieliska sadarbība ar daudzām izglītības iestādēm Latvijā, kuras izvēlas laikus identificēt un saprast potenciālos riskus, un meklēt risinājumus, lai ikviens skolā justos droši.