Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Valsts policija aicina lauksaimniekus tehniku novietot drošā vietā 2017. gada 10. maijs

Iestājoties siltākam laikam, ir sākušies arī dažādi lauku darbi. Pieredze liecina, ka sarosās arī zagļi, kuri iekāro traktortehnikas un tāpat arī minerālmēslus un jebko, kas ziemas laikā ir noglabāts noliktavā, garāžā vai kādā glabātuvē, bet līdz ar vasaru vairs neatrodas aiz atslēgas. Lai nesaskartos ar materiālajiem zaudējumiemgadījumā, ja zagļi tomēr nolēmuši paviesoties svešā īpašumā, Valsts policija aicina ievērot dažus nosacījumus. 

Sākumā ir svarīgi sakārtot savā īpašumā esošās tehnikas dokumentus. Apsekojot tehniku, ieteicams norakstīt pilnu tās nosaukumu un uz tās redzamos numurus. Ja tehnikai ir garantijas dokuments, tad numuri jāsalīdzina ar garantijas dokumentā norādītājiem, taču ja garantijas vai iegādes dokumentu nav, ieteicams norakstīt numurus, tehnikas pilnu nosaukumu, īpašas redzamas pazīmes un pierakstīt datumu, kad tas izdarīts. Pēc tam šos dokumentus vai aprakstu svarīgi ir noglabāt drošā vietā. 
Savā īpašumā esošai tehnikai var piešķirt individuālu pazīšanas zīmi, kas var atturēt zagļus no konkrētās tehnikas zagšanas vai nozagšanas gadījumā palīdzēt to ātrāk atrast un identificēt. Uz metāla detaļām īpašu pazīšanas zīmi var piešķirt, veicot elektrolītisko kodināšanu. Pēc zīmes iekodināšanas to nofotografē un attēlu novieto drošā vietā. Domājams, ka mūsdienās gandrīz visiem ir fotoaparāts vai telefons ar kameru, taču ja šādas iespējas nav, var izmantot arī citu metodi, kas ļoti labi noder – uz iekodinātās zīmes uzlikt tīru papīra lapu un iekrāsojot to ar zīmuli. Tā kā zīme ir reljefa, uz tās parādīsies tās kopija. Šajā gadījumā attēls dažu sekunžu laikā jau ir gatavs un to var pievienot pie tehnikas dokumentiem. Ja rosība atļauj, tad savai tehnikai var pievienot GPS raidītāju. Tas ļaus ātrāk un ērtāk izsekot, vai tehnika bez īpašnieka ziņas netiek pārvietota kur citur. 

Vēl nesen, 4.maijā, Kuldīgas novadā kāds īpašnieks konstatēja, ka no traktortehnikas nozagti divi hidrauliskie cilindri. Savukārt februāra sākumā konstatēts, ka Durbes novadā nozagts traktors. Tāpat ir bijuši vairāki gadījumi, kad no traktortehnikas ir nolieta degviela. Taču aprīļa beigās Latgalē kādā īpašumā zagļi paviesojās vairākkārt, vienā naktī nozogot vienu automašīnu un divus traktorus. Pats svarīgākais, kā pasargāt tehniku no zagļiem – pēc darbu pabeigšanas to novietojot drošā vietā. Neiesakām traktortehniku atstāt uz nakti lauka vidū, jo nākošajā rītā tās tur var nebūt.

Tāpat svarīgi atcerēties, ka pārdodot vai iegādājoties lietotu tehniku, ir lietderīgi sagatavot darījuma rakstisku apliecinājumu. Vienkāršākajā variantā var sagatavot dokumentu 2 eksemplāros, tajā norādot pircēja un pārdevēja vārdu, uzvārdu, tehnikas pilnu nosaukumu, numuru un īpašas redzamās zīmes. Dokumentu, fiksējot vietu un datumu, kad darījums noticis, paraksta abas puses. Katrs no darījumā iesaistītajiem saglabā sev vienu dokumenta kopiju, kas būs kā apliecinājums iespējamu domstarpību gadījumā. Tāpat aicinām personas nekādā gadījumā nepirkt preci, kura nav redzēta dzīvē un nepārskaitīt avansa maksājumu pirms esat droši, ka prece tiešām atrodas darījuma partnera – pārdevēja īpašumā vai valdījumā un var tikt pārdota. 

Jau informējām, ka Kurzemē ir konstatēti divi krāpšanas gadījumi, kad personas, piedāvājot iegādāties neesošu lauksaimniecības tehniku, izkrāpuši avansa maksājumus vairāku simtu eiro vērtībā. Krāpnieki darbojas pēc vienas shēmas izvietojot sludinājumu kādā no portāliem. Viens šāds krāpšanas gadījums ir reģistrēts Talsu iecirknī, bet otrs – Kuldīgas iecirknī. Abos gadījumos personas, kuras vēlējušās iegādāties traktortehniku, ir pārskaitījušas daļu no preces vērtības krāpniekiem un tad, kad nauda saņemta, krāpnieki vairs nav bijuši sazvanāmi. 

Tāpat aicinām padomāt par lauksaimniecībā izmantojamo minerālmēslu un citu augu aizsardzības līdzekļu uzglabāšanu. Tos nav vēlams atstāt brīvi pieejamās telpās, kur ķimikālijas būtu viegls guvums nelūgtiem viesiem. Ja tomēr esat kļuvuši par garnadžu upuriem, informējiet policiju, pēc iespējas precīzāk norādot visus notikušā apstākļus.

Ilustratīvs attēls no pixabay.com