Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Aizliegta viena no visbiežāk augu maisījumos sastopamajām vielām 2013. gada 15. novembris

Slimību profilakses un kontroles centrs uz gadu - līdz 2014.gada 14.novembrim, aizliedzis sintētiskā kanabinoīda 5F-AKB48 un tā saturošu izstrādājumu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu vai izplatīšanu. Viela konstatēta vairāk nekā 130 augu maisījumu ekspertīzēs, kas liecina par tās plašo izplatību un tās lietošana var radīt smagas sekas cilvēka veselībai.

Saskaņā ar likumu "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību" minētā viela un to saturošie izstrādājumi kā fiziskām tā juridiskām personām triju darbdienu laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas jānodod Valsts policijai.
Ja fiziskā vai juridiskā persona triju darbadienu laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas nenodod Valsts policijai minēto vielu vai to saturošus izstrādājumus, Valsts policija vai cita izmeklēšanas iestāde to saskaņā ar likuma "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību" 4.panta ceturto daļu izņem.
Lēmums ieviest pagaidu aizliegumu pieņemts, pamatojoties uz Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes veikto ekspertīžu rezultātiem un informāciju no Eiropas Agrīnās brīdināšanas sistēmas datu bāzes par jaunajām psihoaktīvajām vielām. Konstatēts, ka  tā pieder kanabinoīdu grupai un tās iedarbība var līdzināties kanabiss (marihuānas) izraisītai iedarbībai, radot draudus veselībai. Līdz 2013.gada jūlijam Valsts policijas Kriminālistikas pārvalde 138 augu maisījumu ekspertīzēs identificēja vielu 5F-AKB48, kas liecina par vielas plašu izplatību valstī.

Vielas un tās saturošu izstrādājumu lietošana (smēķēšana, vaporizācija, intravenozi) var izraisīt eiforiju un reibumu, uzbudinājumu vai relaksāciju, satraukumu, vizuālās halucinācijas ar krāsu uztveres izmaiņām, paranoju, kā arī var izraisīt agresīvu un neprognozējamu rīcību, tahikardiju, sirds aritmiju, kas saistās ar palielinātu infarkta risku, paaugstinātu asinsspiedienu, tremoru, psihozi un nieru nepietiekamības risku. Viss iepriekš minētais liecina par vielas bīstamību kā cilvēka veselībai un dzīvībai, tā arī sabiedriskai drošībai kopumā.

Plašāka informācija pieejama šeit. 

Sagatavoja:

Sintija Virse
Valsts policijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas
vecākā inspektore
Tālr. 67075394; 26368442
sintija.virse@vp.gov.lv