Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Cīņa ar noziedzību: uzsākts nākošais posms Nacionālā kriminālizlūkošanas modeļa attīstībā 2019. gada 19. jūnijs

Nacionālā kriminālizlūkošanas modeļa (NKIM) darbības efektivitātei smagās un organizētās noziedzības apkarošanā nepieciešama vienota kompetento iestāžu pieeja un metodoloģija, kā arī vienots tehniskais risinājums efektīvai informācijas apstrādei, apritei un informācijas analīzei, tādēļ kā nākošais posms NKIM attīstībā ir tādas tehniskās infrastruktūras sistēmas izveide, kurā ietverti atbilstošākie un piemērotākie tehniskie risinājumi. Projekta ietvaros jau šobrīd noris darbs pie nepieciešamās tehniskās infrastruktūras un sistēmas izveides, kas nākotnē palīdzēs stiprināt dienestu analītisko kapacitāti, tostarp veicinot jaunu noziegumu analīzes metodoloģiju attīstību, kas sniegs būtisku atbalstu tiesībaizsardzības iestāžu cīņai ar noziedzību.

Darbs pie Nacionālās kriminālizlūkošanas infrastruktūras un sistēmas izveides uzsākts projekta Nr. VP/IDF/2019/1 ietvaros, kurā, Valsts policijai sadarbojoties ar Informācijas centru un Valsts robežsardzi, no 2019. gada 29.aprīļa līdz 2022. gada 30.aprīlim plānots īstenot Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda 2014 – 2020 Nacionālās programmas projektu “Nacionālās kriminālizlūkošanas infrastruktūras un sistēmas izveide”. Projektā VP/IDF/2019/1 paredzēts realizēt NKIM kriminālizlūkošanas informācijas sistēmas nepieciešamās infrastruktūras un analītiskā rīka izveides 1.posmu, to attīstot Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs (Valsts policijā, Valsts robežsardzē), vienlaikus paredzēts pilnveidot kriminālizlūkošanas prioritāro darba virzienu un informācijas analīzes metodoloģijas un apmācību sistēmu.

Īstenojot šo projektu, tiks izveidota kriminālizlūkošanas informācijas uzkrāšanas un aprites sistēma, kas būs nodrošināta ar mūsdienīgām informācijas analīzes iespējām, tādā veidā gan stiprinot analītisko dienestu kapacitāti, gan attīstot jaunas informācijas analīzes metodoloģijas, kā arī attīstot izglītības sistēmu šajā jomā. Projekta laikā gūtie rezultāti nodrošinās būtisku atbalstu tiesībaizsardzības iestādēm cīņā ar noziedzību, veicinās ātrāku un efektīvāku noziegumu atklāšanu un noziedzīgo grupu atmaskošanu, attīstīs noziedzības un tās radīto draudu kontroles iespējas.

Šī projekta kopējais finansējums ir 6 325 501 eiro, kuru veido Fonda finansējums 4 744 125 eiro apmērā un nacionālais līdzfinansējums 1 581 376 eiro apmērā.

Darbs pie NKIM izveides tika uzsākts jau 2012. – 2014. gadā, kad Iekšlietu ministrija sadarbībā ar Valsts policiju īstenoja projektu HOME/2011/ISEC/AG/4000002542 “Nacionālā kriminālizlūkošanas modeļa izveide”, kura mērķis bija vienotas kriminālizlūkošanas sistēmas izveide nacionālajās tiesībaizsardzības un drošības iestādēs. Šī projekta realizācijā tika izveidots un kopš 2017. gada darbojas NKIM, kas ir kompetento nacionālo tiesībaizsardzības un drošības iestāžu (Valsts policija, Valsts robežsardze, Valsts drošības dienests, Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Militārā policija, Ieslodzījumu vietu pārvalde, Ģenerālprokuratūra, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests, Iekšējās drošības birojs) galvenā ilgtermiņa sadarbības un koordinācijas platforma valstī noziedzības novēršanā un apkarošanā, balstoties uz kopīgu kriminālizlūkošanu, kuras rezultāti nepieciešami izvērtētu lēmumu pieņemšanai stratēģiskajā, taktiskajā un operatīvajā līmenī par nepieciešamo rīcību noziedzības novēršanai un apkarošanai, kā arī objektīvu noziedzības novēršanas un apkarošanas prioritāšu definēšanai.

NKIM iesaistītās iestādes darbojas saskaņā ar 2017.gada 24.janvārī pieņemto Ministru kabineta instrukciju Nr.1 “Tiesībaizsardzības iestāžu sadarbības kārtība noziedzības novēršanā un apkarošanā”. NKIM vadību īsteno Valsts policija.

 

 

Sagatavoja:

Ilze Jurēvica

Valsts policijas                                                                        

Sabiedrisko attiecību nodaļas                                                    

Vadītāja vietniece                                                                    

Tālr.  67075095                                                                        

Mob. tālr. 29465246