Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Pērn dubultojies Valsts policijas atsavināto nelegālo naftas produktu apjoms Rīgas reģionā 2019. gada 5. februāris

Valsts policija pērn turpinājusi aktivitātes nelegālo akcīzes preču aprites apkarošanā. To rezultātā dubultojies atsavināto naftas produktu apjoms. Policisti Rīgas reģionā atsavinājuši ap 173,2 tonnu naftas produktu, vairāk nekā 22,3 miljonus cigarešu un 14,3 tonnu alkohola.

Pērn Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes policisti Rīgas reģionā veikuši 1338 reidus, pievēršot uzmanību nelegālo akcīzes preču apritei. To rezultātā aizturētas 1154 personas, uzsākti 109 kriminālprocesi un sastādīti 1748 administratīvo pārkāpumu protokoli. Rīgas reģionā kopumā atsavinātas šādas nelegālās akcīzes preces – 173 295 litri naftas produktu, 22 350 487 cigaretes, kā arī 14 377,43 litri alkohola.

“Ēnu ekonomika nav tikai abstrakts jēdziens, jo tā ietekmē ikviena dzīvi. Tā ir cīņa ne tika par valsts budžetu, bet arī netieša cīņa pret noziegumiem, kas vērsti pret personu dzīvību un veselību. Kā rāda pieredze, liela daļa noziegumu pret personu notiek alkohola reibumā. Savukārt alkoholu iespējams iegādāties ne tikai oficiālās tirdzniecības vietās, bet diemžēl arī tā saucamajās točkās. Un tādēļ nelegālo akcīzes preču aprites apkarošana ir viens no virzieniem, kam Valsts policija pievērš pastiprinātu uzmanību. Tā ir cīņa ar sekām, kas radušās šo nelikumīgo preču pieprasījuma dēļ. Mēs arī turpmāk pievērsīsim uzmanību šai jomai,” norāda Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Sozinovs.

Saistībā ar nelegālo akcīzes preču aprites apkarošanu policija sniedz veikto pasākumu piemērus, liekot nojaust nelegālo akcīzes preču aprites aptuveno valstij radītā mantiskā kaitējuma apmēru.

Pagājušā gada maijā VP Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja policisti sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu Rīgā, Eksporta ielā kādā transportlīdzeklī konstatēja un atsavināja 2 329 800 nelegālo cigarešu un aptuveni 960 litru nelegālā alkohola. Turpmāko procesuālo darbību rezultātā Valsts policijas amatpersonas kādā noliktavā Ādažos atrada vēl 130 litru nelegālā alkohola un 1450 viena litra pudeļu bez akcīzes markām un kopumā aizturēja četras personas.

Tāpat policisti maijā Rīgā, Pārdaugavā apturēja vienu no iespējamās nelikumīgās cigarešu ražošanas darbības posmiem un aizturēja vēl divas personas, pie kurām kopumā tika atrastas un atsavinātas 945 tūkstoši nelegālās cigaretes ar Baltkrievijas akcīzes markām, divas cigarešu bloku iepakošanas iekārtas, kā arī cigarešu paciņu sagataves un profesionāls navigācijas un mobilo sakaru slāpētājs.

Savukārt martā tika veikta pārbaude kādā noliktavā Mārupē. Tās laikā kādā transportlīdzeklī atrastas 320 tūkstoši nelegālo cigarešu, kas maskētas pasaulē pazīstamu dažādu preču zīmolu iepakojumos. Policisti izmeklēšanas laikā noskaidroja, ka atsavinātās nelegālās cigaretes bija plānots tālāk transportēt uz ārzemēm.

Bet aprīlī policisti, pārbaudot iepriekš saņemtu informāciju, sankcionētu kratīšanu laikā Ogres rajonā kopā atsavināja 476 tūkstošus nelegālo cigarešu, aptuveni 50 litru spirta, kā arī munīciju - desmit patronas.

Jūlijā Rīgā, Čiekurkalnā policisti konstatēja profesionāli izveidotu nelikumīgu naftas produktu uzglabāšanas un realizācijas termināli. To veidoja trīs savstarpēji savienotas garāžas. Sankcionētas kratīšanas laikā likumsargi atrada un atsavināja aptuveni 39 680 litru naftas produktu, kas, iespējams, bija paredzēti tālākai nelikumīgai tirdzniecībai Latvijas tirgū. Savukārt septembrī Rīgā, Pārdaugavā kādā automašīnas piekabē tika atrastas un atsavinātas 28 tvertnes, kurās atradās 28 tonnas naftas produktu.

Savukārt oktobrī policisti Rīgā, Pārdaugavā, sankcionētas kratīšanas laikā konstatēja košļājamās tabakas ražošanas fabriku. Tajā tika atrasti un atsavināti košļājamās tabakas ražošanas rīki, aptuveni 100 litru spirta, aptuveni 45 litru šķidrā nikotīna, 20 tūkstošus bundžas ar gatavo košļājamās tabakas produkciju, vairākus maisus ar pulveri, kas satur ķīmisku vielu, kā arī nelikumīgā ceļā iegūtus līdzekļus 3000 eiro apmērā. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā policisti, konstatēja, ka košļājamās tabakas ražošanā iesaistīti četri ārvalstu pilsoņi, no kuriem viens jau iepriekš nonācis policijas redzeslokā par košļājamās tabakas kontrabandu un narkotisko vielu glabāšanu.

Tāpat jau iepriekš policija ziņoja, ka jūlijā Lēdmanes pagastā sankcionētas kratīšanas laikā divos savstarpēji savienotos angāros tika konstatētas plašas telpas cigarešu ražošanai ar modernu ražošanas iekārtu, glabātuvi un pat darbinieku guļvietām. Notikuma vietā likumsargi atsavināja 13,6 miljonus nelegālo cigarešu, deviņas tonnas tabakas, cigarešu izgatavošanas sastāvdaļas, iepakojamo materiālu, kā arī aptuveni divas tonnas nelegālo dīzeļdegvielu. Saistībā ar notikušo tika aizturētas deviņas personas.

Bet Ķengaragā tika aizturēts vīrietis, kura mikroautobusā glabāts ievērojams daudzums nelegālo cigarešu – vairāk nekā 1,7 miljoni. Bet Ziemeļu iecirkņa apkalpojamajā teritorijā policisti atsavināja 40 tonnas nelegālās dīzeļdegvielas.

Visos iepriekš minētajos gadījumos ir sākti kriminālprocesi. Iepriekš minēto piemēru kriminālprocesos kopā vien konstatēts ievērojams valstij radītais mantiskais kaitējuma apmērs – tas pārsniedz divus miljonus eiro.

“Vēlos norādīt, ka visefektīvākā cīņa ar nelegālo akcīzes preču apriti ir iespējama, ja tajā iesaistās arī iedzīvotāji. Sabiedrības iesaiste palīdz sekmīgi apkarot nelegālo akcīzes preču apriti, tādēļ gribu aicināt iedzīvotājus arī turpmāk nepalikt vienaldzīgiem un ziņot par iespējamām vietām, kurās tiek tirgotas, glabātas vai ražotas šīs nelegālās preces,” piebilst A. Sozinovs.

Valsts policija atgādina, ka informēt policiju ir iespējams, zvanot pa tālruņa numuru 110 vai vēršoties tuvākajā policijas iecirknī. Tāpat to tirdzniecības vietas ātri un ērti iespējams atzīmēt Iekšlietu ministrijas interaktīvajā kartē: 
http://www.ic.iem.gov.lv/gis2/

*Attēlam ilustratīva nozīme