Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Valsts policija aiztur nelegālās televīzijas izplatītājus – vairāk nekā 200 mājsaimniecībām pārtraukts nelegālais pakalpojums 2019. gada 1. februāris

Valsts policija šonedēļ aizturēja divus Rīgas iedzīvotājus aizdomās par nelikumīgu televīzijas pakalpojumu sniegšanu vairāk nekā 200 mājsaimniecībām Rīgā un Pierīgā. Izmeklēšanas laikā konstatēts, ka nelikumīgā pakalpojuma sniedzēji veikuši ne tikai autortiesību un blakustiesību pārkāpumu, bet arī veicinājuši ēnu ekonomiku. Par notikušo ierosināts kriminālprocess un izmeklēšana turpinās.

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas, turpinot aktīvi apkarot nelegālās televīzijas izplatīšanu Latvijas teritorijā, identificēja personu grupu, kura privāti nodrošināja nelicenzētu pieeju televīzijas programmām saviem klientiem Rīgas un Pierīgas teritorijā.

Veiktās izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka nelegālās televīzijas saturs izplatīts izmantojot tehnoloģisko risinājumu – CardSharing. Minētais risinājums tika nodrošināts ar satelīta šķīvja, interneta pieslēguma un speciāli konfigurēta uztvērēja palīdzību, lai saņemtu un dekodētu ārzemju servera sūtītu signālu, tādējādi klientiem nelikumīgi nodrošinot pieeju televīzijas saturam. Pārsvarā šādā veidā tika izplatīts sabiedrībā populārs ārzemju audiovizuālā satura komplekts, kurā iekļauti arī Latvijā integrēti televīzijas kanāli.

Aizdomās par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, šī gada 29.janvārī tika aizturēti 1962. un 1967.gadā dzimuši Rīgas iedzīvotāji, kuri iepriekš nav krimināli sodīti. Līdz ar personu aizturēšanu, pārtrauktas arī personu veiktās noziedzīgās darbības – Latvijas teritorijā tika apturēta ārzemēs izvietotā servera izplatītā interneta plūsmas apraide, kā rezultātā nelegālajam televīzijas saturam liegta pieeja vairāk nekā 200 mājsaimniecībām.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka par uzlauztajiem televīzijas kodiem ārzemju serverī, nelegālās televīzijas izplatītāji par vienu lietotāju mēnesī maksāja vienu eiro, bet gala cena nelegālās televīzijas lietotājam vidēji bija desmit eiro mēnesī, līdz ar to noziedznieku peļņa sastādīja līdz pat 900%. Tika noskaidrots, ka viens no aizdomās turētajiem grupas dalībniekiem ar nelegālās televīzijas izplatīšanu Latvijas teritorijā nodarbojās vairāk nekā piecus gadus. Nelikumīgā pakalpojuma sniedzēji ir veikuši ne vien autortiesību un blakustiesību pārkāpumu, bet arī veicinājuši ēnu ekonomiku.

Par veikto noziedzīgo nodarījumu tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 148.panta otrās daļas par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām personas interesēm, un ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Likumā noteiktā atbildība par šādu noziegumu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Jāatzīmē, ka cīņa ar kibernoziegumiem un nelegālās televīzijas apkarošana ir viena no jau iepriekš nospraustajām Valsts policijas prioritātēm, kurai arī turpmāk tiks pievērsta pastiprināta uzmanība. Valsts policija veic interneta segmenta monitoringu ar mērķi identificēt resursus, kuri, neievērojot likumā noteikto kārtību, bez attiecīgās licences, retranslē audio-vizuālo saturu. Tāpat Valsts policija cieši sadarbojas ar biedrību Par legālu saturu, lai veicinātu tādu noziegumu atklāšanu, izmeklēšanu un novēršanu, kas saistīti ar nelegālās televīzijas izplatību Latvijā.

Vēršam uzmanību, ka visus iedzīvotājus, kuriem radušās šaubas par viņu televīzijas apraides operatoru, aicinām pārliecināties par attiecīgās licences esamību pakalpojuma sniedzējam NEPLP mājas lapā www.neplpadome.lvun, gadījumā, ja konstatējat negodprātīgu televīzijas apraides operatora rīcību vai, ka attiecīgajam pakalpojuma sniedzējam nav tiesību retranslēt saturu, aicinām par to ziņot Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļai, rakstot e-pastu: cyber@vp.gov.lv.

Attēls - ilustratīvs (pixabay.com).