Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Nozagto kultūrvēsturisko vērtību atgriešana likumīgajiem īpašniekiem 2013. gada 12. marts

Lai pārtrauktu šos noziegumu vilni, Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes darbinieki sadarbībā ar citu policijas struktūrvienību darbiniekiem veikuši nepārtrauktu, apjomīgu un neatlaidīgu darbu. Kopumā operatīvo pasākumu un izmeklēšanas darbību veikšanā tika iesaistītas 562 Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes amatpersonas, kā arī Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes amatpersonas, Lietuvas Republikas un Igaunijas Republikas tiesībsargājošo institūciju darbinieki. Kriminālprocesu izmeklēšanas ietvaros tika veiktas vairāk kā 30 notikuma vietu apskates, kuru laikā tika izņemti bioloģiskie materiāli, pirkstu, apavu un automašīnas riepu pēdu nospiedumi, lauzuma pēdu nospiedumi un citi lietiskie pierādījumi, aptaujāts un nopratināts 121 liecinieks, tika nozīmētas 15 DNS, kā arī citas ekspertīzes (kompleksās, bioloģiskās, trasoloģiskās u.c.), par saistību pie minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem tika pārbaudītas 63 personas, kuras jau iepriekš bija nonākušas policijas redzeslokā par līdzīga rakstura noziedzīgiem nodarījumiem, tajā skaitā citos reģionos. Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes darbinieki vairakkārt tikušies ar Vecticībnieku draudžu lūgšanu namu pārstāvjiem un pārrunājuši jautājumus gan par iespējamību lūgšanas namus aprīkošanu ar signalizācijas ierīcēm, gan nepieciešamību veikt īpašumu aizsardzības pasākumus jaunu zādzību izdarīšanas novēršanai. Kriminālprocesu atklāšanai tika pielietotas Šengenas konvencijā paredzētās metodes un iespējas.

Vairāku mēnešu ilgušajā izmeklēšanā, starptautiskās sadarbības rezultātā policijas darbinieki noskaidrojuši iespējamo zādzību izdarītāju. 2012.gada 9.oktobrī, veicot operatīvos meklēšanas pasākumus, par reliģisko priekšmetu zādzībām, Latvijas – Lietuvas Republikas pierobežā, starptautisko operāciju ietvaros tika aizturēts 1970.gadā dzimis organizētās noziedzīgas grupas līderis, Lietuvas Republikas pilsonis. Divas dienas vēlāk, 11.oktobrī aizturētajam Daugavpils tiesa piemēroja drošības līdzekli – apcietinājums.

Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā, aizturētā vīrieša dzīvesvietā Lietuvā tika veikta kratīšana, kuras rezultātā tika izņemti dažādi reliģiska rakstura priekšmeti - svētbilžu fragmenti, vecticībnieku un pareizticīgo kalendāri, metāla priekšmeti, kas izmantojami reliģisku ceremoniju nodrošināšanai, tāpat arī atrasti reliģisko priekšmetu sastāvdaļas -svētbilžu koka rāmju un kiotu fragmenti, kā arī materiāli un palīglīdzekļi, kas izmantojami priekšmetu pārveidošanai ar mērķi nepieļaut to identificēšanu. Tāpat arī izmeklēšanas laikā Lietuvā tika atrastas un izņemtas 5 svētbildes, kuras 2012.gadā bija nozagtas no trīs lūgšanu namiem, kas atrodas Latgales reģiona teritorijā. Turpinot izmeklēšanu tika noskaidroti un aizturēti vēl 3 noziedzīgas grupas dalībnieki, diviem no kuriem tiesa piemērojusi drošības līdzekli - apcietinājums.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvalde turpina kriminālprocesu izmeklēšanu. Notiek cieša sadarbība ar Lietuvas Republikas tiesībsargājošām institūcijām. Uz doto brīdi tika savākti pierādījumi par 11 zādzību epizodēm, kas pilnībā pierāda aizturēto personu vainu izdarītajos noziegumos. Tuvākajā laikā apvienotus kriminālprocesus policija plāno nodot kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūrā. Apjomīga izmeklēšanas procesa rezultātā policijas darbinieki pavisam atraduši un izņēmuši 10 ikonas, kas bija nozagtas no dažādu Latgales novadu pareizticīgo baznīcām un vecticībnieku lūgšanu namiem - Ludzas novada Pildas pagastā, Balvu novada Vīksnas pagastā, Viļānu novada Viļānu pagastā, Rēzeknes novada Sakstagala pagastā, Aglonas novada Grāveru pagastā.

Kriminālprocesa ietvaros atrastām ikonām tika nozīmēta kultūrvēsturisko priekšmetu ekspertīze.

2013.gada 8.martā Rēzeknes pilsētas domē notika zagto ikonu atgriešana to īpašniekiem – pareizticīgo un vecticībnieku dievnamu pārstāvjiem. Pavisam bija atgrieztas 10 svētbildes. Pasākumā piedalījās pašvaldību pārstāvji, Valsts policijas amatpersonas, dievnamu pārstāvji, Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāve, Latvijas Vecticībnieku Pomoras baznīcas centrālās padomes priekšsēdētājs t.Aleksejs Žilko, 11.saeimas deputāts, Rēzeknes Vecticībnieku kapu draudzes padomes priekšsēdētājs Vladimirs Nikonovs, u.c.

Atklājot pasākumu, runu teica Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs A.Bartaševičs. Par kriminālprocesu izmeklēšanas aktualitātēm un Valsts policijas struktūrvienību sekmīgu sadarbību pastāstīja VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes KIP priekšnieks  J.Lazdiņš. VP Latgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks J.Vasiļjevs izstāstīja par paveiktā darba apjomiem, izmeklējot uzsāktos kriminālprocesus par zādzībām, un to rezultātiem, kā arī izteica pateicību visām Valsts policijas amatpersonām, kas veicināja svētbilžu atrašanu. J.Vasiļjevs pasniedza garīdzniekiem trīs Latgales reģiona pārvaldes Pateicības par sadarbību un izrādīto iniciatīvu sevišķi smagu noziegumu atklāšanā.

Pasākuma turpinājumā sekoja nozagto kultūrvēsturisko vērtību atgriešana likumīgajiem īpašniekiem. Tika parakstīti pieņemšanas-nodošanas akti, kurus ar saviem parakstiem apstiprināja VP LRP Kriminālpolicijas biroja inspektors un dievnamu pārstāvji - Kovaļovas vecticībnieku draudzes mācītājs t.Jefimijs Osipovs, Viļānu vecticībnieku draudzes mācītājs t.Aleksandrs Voronovs, Brodaižas pareizticīgo baznīcas pārzinis t.Sergijs Kiričenko, Viļakas pareizticīgo draudzes prāvests t.Valentīns Garders.

Pēc pieņemšanas-nodošanas aktu parakstīšanas vairāki Valsts policijas darbinieki, kuri bija iesaistīti šo sevišķi smago noziegumu atklāšanā un svētbilžu atrašanā, saņēma garīdznieku apbalvojumus – 11 VP Latgales reģiona pārvaldes amatpersonas un 3 VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes amatpersonas.

Noslēgumā notika preses konference, kuras laikā masu informācijas līdzekļu pārstāvji varēja uzdot interesējošus jautājumus gan Valsts policijas amatpersonām, gan pārējiem pasākuma dalībniekiem.

Policija turpina nepārtrauktu darbu un meklēšanas pasākumus, lai noskaidrotu, atrastu un atgrieztu dievnamiem pēc iespējas vairākus nozagtus reliģiska kulta priekšmetus, jo mūsu tautai tie ir nenovērtējami svarīgi. Nenoliedzami, ka zagto mantu materiālā vērtība ir ļoti augsta, taču faktiski tās ir bezvērtīgas, jo svētas mantas, kas dāvā cilvēkiem ticību, nav mērojamas naudas izteiksmē.

Tuvākajā laikā kriminālprocesi tiks nodoti prokuratūrā kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Informāciju sagatavoja:
Anastasija Laizāne
VP Latgales reģiona pārvaldes
Kārtības policijas biroja
Prevencijas nodaļas inspektore