Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Klajā nākusi rokasgrāmata „Simulācijas spēle kā narkomānijas profilakses metode” 2011. gada 1. novembris

logo_vp_majas_lapai.jpg

Valsts policijas (VP) projekta „Jaunieši pret narkotikām” ietvaros izstrādāta un tikko klajā nākusi rokasgrāmata „Simulācijas spēle kā narkomānijas profilakses metode”. Rokasgrāmata tapusi, balstoties uz pieredzi, kas uzkrāta gada garumā īstenojot reģionālās simulācijas spēles par narkotiku apkarošanas jautājumiem skolēniem, kuri apgūst vidējo izglītību Latvijas vidusskolās un profesionālās izglītības iestādēs. Grāmata ir interesants un noderīgs teorētiski praktisks materiāls skolotājiem, sociālajiem pedagogiem, psihologiem, ārpusklases darba organizatoriem, interešu centru speciālistiem, pašiem skolēniem un ikvienam, kuru interesē jaunas un interesantas metodes darbā ar jauniešiem atkarības profilakses jomā. 

Projekta vadītāja Ieva Mikijanska skaidro: „Simulācijas spēle vidusskolēniem visos Latvijas reģionos bija viena no mūsu projekta apjomīgākajām aktivitātēm, kuras noslēguma kārta jeb finālspēle oktobra beigās notika Valsts policijā Rīgā, piedaloties 10 reģionos par spēcīgākajām atzītām komandām. Aizrautība un entuziasms, ar kādu jaunieši virzījās uz finālu un ekspertu atzinīgais spēles norises vērtējums, rosināja projekta ietvaros izstrādāt rokasgrāmatu, kas nesīs spēles ideju un labo praksi tālāk, sniedzot ieguldījumu jaunas un interesantas narkomānijas profilakses metodes ieviešanā. Jāatzīmē, ka projekta komanda, kuru veido speciālisti no Valsts policijas, Latvijas Atkarības psihologu apvienības un spēles norisei pieaicinātajiem starpinstitucionālajiem ekspertiem, nonākuši pie secinājuma, ka simulācijas spēle ir viena no efektīvākajām metodēm, kura izmantojama, veicot profilakses darbu ar bērniem un jauniešiem.” 

“Mūsdienu straujajā dzīves ritumā jauniešus piesaistīt ar lekcijām nevar, ja vien lektors nav vienkārši izcils un ģeniāls šīs jomas pazinējs ar izcilu harizmu. Spēles ļauj līdzpārdzīvot katru spēles momentu, jauniešiem notikumu norisē liek sajusties svarīgiem, tādējādi viņi ne tikai veic gājienus, bet ir arī atbildīgi par sekām. Tas zināmā mērā viņus ieved „pieaugušo dzīvē”, kur ir jāatbild par katru izdarīto un arī neizdarīto soli. Tā kā spēles nopietnās daļas mijas ar izklaidi, atpūtu un jaunu draugu iepazīšanu, tad tas ir ļoti veiksmīgs veids, kā uzrunāt jauniešus.”, tā par spēli saka ilggadēja Vidzemes TV žurnāliste Krista Tuča, kas kā spēles žurnālistu komandas eksperte, piedalījās visās sešās projekta spēlēs. 

Rokasgrāmata sniedz lasītājam teorētisku un praktisku informāciju par simulācijas spēli. Tajā ietverts spēles kā narkomānijas profilakses metodes teorētiskais pamatojums, spēles noteikumi, spēļu organizēšanas un vadīšanas pamatprincipi, tāpat arī praktiski uzdevumi diskusiju un komandu saliedēšanas organizēšanai, kā arī informācija par narkotiskajām un psihotropajām vielām, bērnu un jauniešu tiesisko atbildību u.c. Grāmata pieejama latviešu un krievu valodās. 

Stratēģijas simulācijas spēle ir inovatīva narkomānijas prevencijas metode, kas jauniešiem atraktīvā veidā sniedz zināšanas par narkotiku ierobežošanu un apkarošanu, kā arī attīsta prasmes sadarboties, strādāt komandā, formulēt un argumentēt savu viedokli, risināt konfliktus un uzstāties publiski, kā arī  tā sniedz realitātei pietuvinātu iespēju iejusties dažādu profesiju pārstāvju darbā un, iespējams, pat izvēlēties savu nākotnes profesiju. 

Jāpiebilst, ka stratēģijas simulācijas spēle par narkotiku apkarošanas tēmu kopš pērnā gada notikusi visos Latvijas reģionos. Katrā reģionā tika uzrunātas apmēram 60 vidusskolas, vidēji uz katru reģionālo spēli pieteicās aptuveni 20 līdz 30 komandas. Oktobra beigās notikušajā finālspēlē sacenšoties 10 spēcīgākajām spēļu komandām, par uzvarētāju tika atzīta Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas komanda, 2. vietā atstājot jaukto Rīgas reģiona skolu komandu, bet trešajā – Pļaviņu novada ģimnāzijas komandu.

Iespēja piedalīties reģionālajās spēlēs bija 30 komandām jeb 175 jauniešiem vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Projektu īsteno VP sadarbībā ar biedrību „Latvijas Atkarības psihologu apvienība”. Projekta īstenošanu atbalstījusi un finansē Eiropas Komisija.

 

Vairāk informācijas par stratēģijas simulācijas spēli, projekta aktivitātēm, metodēm, ekspertu viedokļi u.c.:
www.sargi-sevi.lv sadaļā „Projekts „Jaunieši pret narkotikām””

www.twitter.com/sargi_sevi_lv

http://www.draugiem.lv/sargisevi

Rokasgrāmata latviešu un krievu valodā pieejama jebkuram interesentam vairumā, iepriekš piesakoties pie projekta PR konsultantes Sandras Rubenes, mob. tālr. 26337320, e pasts:  

 

Informācija par  projektu:  

Projektu “Jaunieši pret narkotikām” finansiāli atbalsta Eiropas Komisijas programma „Noziedzības profilakse un cīņa pret noziedzību”. 

Projekta „Jaunieši pret narkotikām” īstenošana tika uzsākta 2010.gadā. Pašreiz norit projekta aktivitāšu pēdējie divi mēneši. Projekta  mērķis ir  samazināt narkotisko vielu izplatību un lietošanu jauniešu vidū. Mērķa grupa – 14 līdz 18 gadus veci jaunieši. Projekta aktivitātes vērstas uz to, lai izglītotu jauniešus par atbildību, kas iestājas par narkotisko vielu glabāšanu, izplatīšanu un lietošanu.

Projekta laikā īstenoti vairāki aktivitāšu bloki: pētījums par jauniešu informētību, trīs posmu sociālā kampaņa „Tu lieto narkotikas, narkotikas lieto Tevi”, reģionālā stratēģijas simulācijas spēle, sagatavoti un izdoti vairāki preventīvie materiāli jauniešiem, izstrādāta rokasgrāmata par simulācijas spēles ieviešanu.

 

Sagatavoja:
Sandra Rubene
Projekta „Jaunieši pret narkotikām”
eksperte sabiedrisko attiecību jautājumos
Mob. tālr. 26337320
e pasts:  

 

Projekts tiek realizēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi tās autora viedokli, un Komisija  nevar būt atbildīga  p