Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Aizdomās par kiberuzbrukumu interneta izsoļu vietnēm aizturētas divas personas 2016. gada 20. decembris

Šī gada oktobra beigās ENAP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa saņēma informāciju no divu Latvijas interneta izsoļu resursu pārstāvjiem par to, ka viņu pārvaldītās interneta vietnes, visticamāk, tika pakļautas kiberuzbrukumiem.

To rezultātā noziedznieki prettiesiski ieguva resursa administrēšanas tiesības un lejuplādēja komerciāla rakstura informāciju, iegūstot klientu personas un maksāšanas līdzekļu datus, un informāciju par darījumu summām, kā arī izkropļoja resursu saturu, padarot interneta vietnes nepieejamas. Tādā veidā tika traucēta divu sasvstarpēji nesaistītu uzņēmumu saimnieciskā darbība.

Abi kiberuzbrukumam pakļautie resursi tika izmantoti mākslas un senlietu tirdzniecībai internetā. Saistībā ar saņemto informāciju ENAP uzsāka kriminālprocesu par automatizētā datu apstrādes sistēmā esošās informācijas neatļautu bojāšanu, iznīcināšanu, pasliktināšanu vai aizklāšanu vai apzināti nepatiesas informācijas ievadīšanu automatizētā datu apstrādes sistēmā, ja tas izdarīts mantkārīga nolūkā.

Veicot izmeklēšanu un operatīvos pasākumus, kā arī sadarbojoties ar Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas (CERT.LV) IT speciālistiem, Kibernoziegumu apkarošanas nodaļai īsā laikā izdevās noskaidrot personas, kuras, visticamāk, veikušas minētos kiberuzbrukumus.

Policija aizturēja divus vīriešus – 1974. gadā dzimušu vīrieti, kurš agrāk tiesāts par zādzību lielā apmērā, kā arī 1982. gadā dzimušu vīrieti, IT speciālistu, kurš savā pamatdarbā veica interneta resursu izstrādi un administrēšanu.

ENAP noskaidrojis, ka noziedznieki, izmantojot ļaundabīgu programmatūru, konstatēja drošības nepilnības minēto vietņu darbībā, pēc kā ieguva administratora tiesības un veica minētās pretlikumīgās darbības.

Analizējot kiberuzbrukumu tehnisko informāciju un izdarīšanas veidu, Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas izdevās noskaidrot lejuplādētās informācijas glabāšanas vietas, nepieļaujot citus kiberuzbrukumus Latvijas interneta resursiem. Izmeklēšanas laikā tika veiktas piecas kratīšanas, kurās izņemti vairāk nekā desmit elektroniskie datu nesēji ar izmeklēšanai svarīgu informāciju.

Par veikto kiberuzbrukumu abiem vīriešiem var draudēt brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

(Attēls - ilustratīvs).