Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Ļaunprogrammatūras izplatās mobilajās ierīcēs. Apstājies. Domā. Pieslēdzies. – lai pasargātu mobilās ierīces no kibernoziedzniekiem 2016. gada 24. oktobris

Mobilās ierīces, piemēram, viedtālruņi un planšetdatori, ir kļuvušas par neatņemamu mūsu dzīves sastāvdaļu. Tehnoloģiskās iespējas, kas agrāk bija pieejamas tikai stacionārajos datoros, tagad varam izmantot plaukstas lieluma ierīcēs. Tikpat ātri, cik izplatās šo jauno ierīču popularitāte, pieaug arī kibernoziedznieku vēlme šīm ierīcēm uzbrukt. Ļaunprogrammatūru risks mobilajām ierīcēm ir reāls – hakeri var nozagt naudu un sensitīvu informāciju, izmantot šīs ierīces robotprogrammatūrām, vai pat izsekot jūsu darbības. Diemžēl vairums cilvēku nav apjautuši, cik svarīgi ir aizsargāt savas ierīces no šādiem uzbrukumiem.

 

Lai informētu lietotājus, Eiropola Eiropas Kibernoziedzības centrs (EC3) Eiropas kiberdrošības mēneša ietvaros šodien uzsāk apvienoto informācijas kampaņu pret ļaunprogrammatūrām mobilajās ierīcēs.

 

Šonedēļ 22 ES dalībvalstis (Austrija, Beļģija, Horvātija, Kipra, Čehija, Ungārija, Īrija, Itālija, Francija, Vācija, Grieķija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovēnija, Spānija un Lielbritānija), 3 valstis, kas nav ES dalībvalstis (Kolumbija, Norvēģija un Ukraina) un 2 ES aģentūras (ENISA un eu-LISA) sadarbībā ar vairākiem valsts un privātā sektora partneriem informēs lietotājus par šo noziegumu un tā sekām. Plānotajos pasākumos ir iekļautas preses konferences, lekcijas skolās, izglītojoši darbsemināri un apmācību kursi, tiešsaites viktorīnas un tiešsaites tērzēšana sociālajos plašsaziņas līdzekļos. Šīs visu Eiropu aptverošās kampaņas laikā tiks veikta arī plaša komunikācijas kampaņa sociālajos plašsaziņu līdzekļos un nacionālo tiesībsargājošo iestāžu tīmekļa vietnēs.

 

Lai palīdzētu lietotājiem labāk aizsargāt mobilās ierīces no kibernoziegumiem, Eiropola Eiropas Kibernoziedzības centrs ir izstrādājis informatīvu materiālu, kas ir publiski pieejams lejuplādei 20 valodās. Tajā ir sniegts pārskats par apdraudējumu mobilajām ierīcēm un to galvenajiem ievainojamības veidiem. Tiek uzskaitīti vairāki padomi par to, kā drošā veidā veikt ikdienas darbības, piemēram, lejuplādēt lietotnes, izmantot internetbanku, pieslēgties bezvadu internetam, kā arī par to, kā nekļūt par mobilo ierīču izspiedējvīrusa upuri.

Saskaņā ar Eiropola 2016. gada Interneta organizētās noziedzības draudu novērtējumu izmeklēšanas par mobilo ierīču ļaunprogrammatūrām tiesībsargājošās iestādes veic 14 Eiropas valstīs. Tas skaidri norāda uz to, ka beidzot mobilo ierīču ļaunprogrammatūras ir iekļuvušas publiskajā telpā attiecībā gan uz ziņošanu par mobilo ierīču ļaunprogrammatūru uzbrukumiem, gan uz tai sekojošu kriminālizmeklēšanu.

 

Eiropola publiskā informācija

Eiropola direktors Robs Veinvraits (Rob Wainwright) ir norādījis: „Tiesībsargājošās iestādes un mūsu nozares partneri turpina ziņot par mobilo ierīču ļaunprogrammatūru izplatību, kas tagad ir tikpat sarežģītas, cik datoru ļaunprogrammatūras. Drošības programmatūru izmantošana un ziņošana par uzbrukumiem palīdzēs gan tiesībsargājošām, gan drošības iestādēm iegūt skaidrāku kopējo ainu un tādējādi lielākas iespējas novērst draudus. Mums par to ir jābrīdina iedzīvotāji un uzņēmumi. Šī globālā kampaņa ir pirmais solis, lai izveidotu savstarpēju sadarbību starp valsts un privātajiem sektoriem ES robežās un ārpus tās”.

Vairāk nekā 45 partneru no interneta drošības nozares, finanšu iestādēm, valstu ministrijām un CERT (reaģēšanas grupām datorapdraudējumu gadījumos) atbalstīs šo kampaņu nacionālā līmenī.

Par to, kā sevi pasargāt no mobilo ierīču ļaunprogrammatūrām, lasiet mūsu tīmekļa vietnē (saite uz mērķlapu).

Šī informatīvā kampaņa tiek rīkota kā daļa no EMPACT 2016. gada daudzgadējā stratēģiskā plāna sadaļas par kibernoziegumiem ar apakšprioritāti kiberuzbrukumi ES politikas cikla ietvaros organizētas un smagas starptautiskas noziedzības jomā, kura mērķis ir veicināt privāto lietotāju un profesionāļu zināšanas, atbildību, elastīgumu un veiklību attiecībā uz kiberdrošību, uzsvaru liekot uz kritiskās infrastruktūras un informācijas sistēmu operatoriem, lai mazinātu draudus upuriem un kibernoziedzības radīto kaitējumu. Kampaņu koordinē Eiropols ciešā sadarbībā ar Grieķijas policijas Kibernoziedzības nodaļu.

Par kiberdrošību ir jāuzņemas kopīga atbildība. Eiropas kiberdrošības mēnesis (EKB) ir ES ikgadēja atbalsta kampaņa, kas tiek rīkota oktobrī, un kuras mērķis ir informēt par kibernoziedzības draudiem, veicināt kiberdrošību starp iedzīvotājiem un sniegt jaunāko informāciju par drošību, izglītojot un daloties ar labas prakses piemēriem.

Vairāk informācijas par to, kā pasargāt mobilās ierīces, pieejams šeit: http://www.vp.gov.lv/faili/infografikas/launprogrammatura.pdf