Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Gājējam ar baltu spieķi uz ceļa priekšroka. Apstājies! 2016. gada 14. oktobris

Rīt, 15.oktobrī, gan Latvijā, gan daudzviet citur pasaulē atzīmēs Starptautisko Baltā spieķa dienu. Šīs dienas mērķis ir atgādināt par baltā spieķa nozīmi neredzīgo cilvēku drošības un patstāvības veicināšanā, kā arī atgādināt par transportlīdzekļu vadītāju pienākumu – dot priekšroku šiem gājējiem šķērsot ielu. Aicinām ceļu satiksmes dalībniekus būt vērīgiem un atcerēties par baltā spieķa nozīmi ceļu satiksmē, tādējādi rūpējoties par drošību uz ceļa.

Ik dienu ceļu satiksmē pārvietojas arī neredzīgi cilvēki. Šiem cilvēkiem dalība ceļu satiksmē ir īpašs izaicinājums, it īpaši brīžos, kad jāšķērso kāds ceļa posms, paļaujoties vien uz dzirdi un balto spieķi.

Latvijas ceļu satiksmes noteikumos ir paredzēts, ka, ieraugot gājēju ar horizontāli paceltu baltu spieķi, transportlīdzekļu vadītajiem jebkurā gadījumā, arī ceļa posmos, kur nav gājēju pārejas, ir pienākums apstāties un palaist neredzīgo gājēju. Tādēļ aicinām transportlīdzekļu vadītājus pievērst uzmanību ikvienam ceļu satiksmes dalībniekam, tādējādi veicinot un nodrošinot drošāku līdzdalību ceļu satiksmē.

Ne visi satiksmes dalībnieki ir informēti par baltā spieķa nozīmi un funkciju, tādēļ nereti šoferiem šie cilvēki, kuri pārvietojas ar balto spieķi, ir grūti pamanāmi. Neziņa un iespējami stereotipi, kas izveidojušies par redzes invalīdiem, nereti traucē šiem cilvēkiem justies droši, piedaloties ceļu satiksmē. Tieši tādēļ baltais spieķis kalpo kā palīgs, brīdinot pārējos satiksmes dalībniekus, ka šis cilvēks ir neredzīgs.

Baltais spieķis ir vienīgā un vispāratzītā neredzīgo un vājredzīgo cilvēku pazīšanas zīme visā pasaulē. Spieķis ir arī uzdrīkstēšanās un varēšanas simbols, dodot iespēju neredzīgam cilvēkam būt neatkarīgam un patstāvīgam.

Atgādinot par baltā spieķa nozīmi, aicinām ikvienu ceļu satiksmes dalībnieku būt iecietīgam un pretimnākošam, tādējādi radot draudzīgāku un drošāku vidi neredzīgo cilvēku dalībai ceļu satiksmē ne tikai rīt, bet arī ikdienā.

Ņemot vērā, ka līdz ar rudens atnākšanu sāk ātrāk satumst un pasliktinās laikapstākļi, tādējādi apgrūtinot redzamību, aicinām transportlīdzekļu vadītājus būt vērīgiem un uzmanīgiem pie gājēju pārējām, izvēlēties atbilstošu braukšanas ātrumu un vairākkārt pārliecināties par drošību uz ceļa.

Pasaulē Starptautiskā Baltā spieķa diena tiek atzīmēta kopš 1980. gada, savukārt Latvijā to atzīmē jau kopš 1991. gada.